Dea Manaj është një shqiptare që është rritur në Londër. Emri i 27 vjeçares është i njohur për të gjithë ata që e ndjekin në rrjetet sociale. Ajo fillimit ka nisur rrugëtimin e saj në Youtube, ku ka rreth 500 mijë ndjekës  dhe miliona shikime në videot e publikuara nga ajo.

Marketing

Në një intervistë ekskluzive për Albora.ch, Dea ka treguar se si ka nisur rrugëtimin e saj në Youtube, si dhe mënyrën e veçantë të videove që i publikon.

Dea është aktive në industrinë e marketingut dixhital, si dhe një sipërmarrëse e një marke veshjesh.

No description available.
Dea Manaj

Pasionet e saj më të mëdha janë për modën, fotografinë, videografinë dhe krijimin e përmbajtjeve të ndryshme në rrjet dhe jo vetëm. Dea e pëlqen shumë udhëtimin dhe ka vizituar 35 vende, aktualisht flet rrjedhshëm gjuhën shqipe, angleze dhe është duke  e mësuar spanjisht. I pëlqejnë kulturat e reja, gatimi, noti dhe çiklizëmi.

Intervista e plotë për Albora.ch:

Albora.ch: Kur dhe si keni filluar të përdorni rrjetet sociale?

Dea Manaj: Fillova të përdor rrjetet sociale dhe të krijoj një përmbajtje online në vitin 2017.Motra ime më bindi të bëja një video me kamerën që kisha blerë vetë pasi mbarova universitetin. Kam studiuar media dhe komunikim, gjë që më bëri të mësoj se si të përdor pajisje të ndryshme kamerash dhe softuer redaktues, që atëherë i kam pasur gjithmonë pasion këto gjëra. Menjëherë pas përfundimit të diplomës, udhëtova për 3 muaj. Përpara se të merrja punën time të parë në zyrë , fillova të krijoj përmbajtje nga mërzia – gjithashtu më pëlqeu procesi i xhirimit të videove, redaktimi dhe marrja e komenteve dhe ndërveprimi me audiencën time , më dha një gëzim të madh dhe më pëlqeu të ndërveproja me njerëz nga e gjithë bota. Pas tre muajsh të krijimit të përmbajtjes në Youtube, pothuajse çdo ditë fillova të shihja rezultate në cilësinë dhe rritjen e videove  në kanalin tim, doja ta merrja seriozisht kështu që lashë punën time 9-5 dhe fillova të bëja Youtube për 6 muaj rresht duke filmuar reagime në Youtube ditë pas dite. Më pas fillova të eksploroja se si të krijoja përmbajtje në Instagram dhe mamaja ime u bë fotografja ime. Në atë kohe mora dhuratë nga motra ime një kamerë unaze dhe me cilësi të mirë, isha e varur nga krijimi i përmbajtjes në Youtube, Instagram dhe Facebook. Aq shumë sa i rrita platformat e mia sociale në pothuajse 500 mijë ndjekës.

No description available.
Dea Manaj

Albora.ch: Keni rreth 500 mijë ndjekës në Youtube, pse mendoni se ju ndjekin?

Dea Manaj: Sepse mundohem të krijoj një përmbajtje autentike, shprehem në formën më të pastër dhe më natyrale. Gjithmonë kam vendosur të qëndroj pranë audiencës sime duke u angazhuar me ta në seksionet e komenteve dhe në jetën reale. Unë tregova mendimin tim të vërtetë të papërpunuar dhe gjithmonë e lashë veten të shijoja përmbajtjen që bëja, mendoj se kjo është arsyeja pse njerëzit ndoqën udhëtimin tim në Youtube dhe në të gjitha platformat e mia të tjera. Ndjehem sikur njerëzit ndiheshin afër meje, sikur të ishin një nga miqtë e mi në dhomë me mua.

Albora.ch: Ndryshe, nga Youtuberët shqiptarë, keni zgjedhur një mënyrë tjetër për t’u shfaqur në YouTube, duke komentuar këngë dhe videoklipe të ndryshme, si ju lindi kjo ide?

Dea Manaj: Më pëlqen shumë muzika dhe e përdor atë si një formë terapie, shkoj shpesh në festivale dhe koncerte dhe më pëlqen të dëgjoj artistë dhe zhanre të ndryshme të muzikës ,gjuhë dhe kultura të ndryshme. Më pëlqen gjithashtu të udhëtoj dhe të eksploroj kultura të reja, kështu që e ndjeva te drejtë të bëja këtë stil të përmbajtjes. Në fillim tregova me të vërtetë reagimin tim më të pastër ndaj dëgjimit të zhanreve të ndryshme, artistëve dhe gjuhëve që nuk i kisha dëgjuar kurrë më parë, por ngadalë fillova të hulumtoj dhe u bëra fans i tyre. Fillova gjithashtu të ndërveproj me artistët ndaj të cilëve po reagoja dhe t’i kuptoja më shumë, ata vlerësuan që po merrja kohë për të kuptuar dhe dëgjuar muzikën e tyre. Realizova  gjithashtu intervista me artistë dhe arrita te takohesha me youtubers të tjerë, të frekuentoja evenimente të cilat kanë qenë të gjitha një proces shumë argëtues për mua..

Albora.ch: Cila është videoja juaj në profilin tuaj në Youtube qe mban rekord shikueshmërie dhe çfarë e bën atë të veçantë nga videot e tjera?

Dea Manaj: Të gjitha videot e realizuara kanë veçantinë e tyre. Ka pasur shumë video që kanë thyer rekord në Youtube. Videoja ime që theu rekorde arriti 10 milion shikime në një muaj, për momentin është fshire. Kam gjithashtu video që kanë arritur shifrën 2 milionë shikime dhe kanë qenë në seksionin ‘trend’ të Youtube për gati 2 javë.

Albora.ch:Jeni prezente edhe në rrjete të tjera sociale, si Instagram, Tiktok, cili është ndryshimi i Dea-s në rrjete sociale dhe Dea-s në kanalin e Youtube?

Dea Manaj: Mënyra se si paraqitem në Instagram dhe Tik Tok është e ndryshme nga  Dea ne Youtube .Unë quhesha “Thereyouare” në youtube sepse për një kohë të gjatë nuk ndihesha rehat te  ekspozoja emrin tim të vërtetë Dea, emër që e ndaj me miqtë e mi të jetës reale. Por kur fillova të ndihesha më rehat me idenë dhe isha vërtet e sigurt për të treguar këtë anë timen, fillova të përziej përmbajtjen e Instagram dhe Youtube në një vend. Megjithatë si njerëz ne jemi kompleks dhe duam të paraqesim anë të ndryshme të vetes sonë, më pëlqen muzika dhe rishikimi i muzikës, por gjithashtu më pëlqen të tregoj histori, modë, fotografi, udhëtime, dalje me miqtë dhe më shumë. Kam përdorur Instagramin dhe Tiktok-un si një mënyrë për të treguar se nuk jam vetëm në dhomën time duke rishikuar muzikën, por se kam edhe pasione të tjera dhe se jam një person shumë kompleks. Kam përdorur Tik Tok shumë më vonë se Youtube dhe Instagram. Fillova të përdor Tik Tok në vitin 2020 gjatë pandemisë, më pëlqeu dhe ende e dua Tiktok dhe kaloj orë të tëra duke parë, mësuar, qeshur dhe duke u angazhuar me përmbajtjen atje. Fillova të bëj skeçe dhe përmbajtje të ngjashme shqip në Tik Tok për t’u lidhur me shqiptarët e tjerë nëpër botë, pasi kjo ishte diçka që nuk kisha arritur ta bëja kurrë në Youtube. Më dukej sikur kjo anë e imja ishte e fshehur në Youtube-in tim dhe ishte kënaqësi të eksploroja dhe të arrija këtë audience  në Tik Tok. Prandaj për t’ju përgjigjur shkurt pyetjes suaj, Dea e Instagramit dhe Tik Tok-ut është vetëm një  kompletim i Deas se Youtube. Unë jam ende i njëjti person, por dua të tregoj më shumë aspekte për mua dhe karakterin tim në kanale të ndryshme.

Albora.ch: Përveç rrjeteve sociale merreni edhe me dizajn, na tregoni për këtë fushë? Si po ju shkon puna?

Dea Manaj:  Unë kam mësuar në mënyrë autodidakte dhe kam shijuar modën dhe dizajnin që në moshë shumë të re. Gjithmonë kam dashur të eksploroj modën dhe e kam bërë këtë që në moshën 15-vjeçare, kur përdora paratë e prindërve për t’i blerë vetes një makinë qepëse dhe material për të filluar. Duke projektuar bluza për t’i shitur në eBay. Unë gjithashtu punoj si dizajnere e pavarur për kompani të ndryshme, kështu që hapja e markës sime të veshjeve ka qenë gjithmonë një ëndërr për mua. Kur isha vetëm 16 vjeç, krijova një ide se si mund të hapja një dyqan veshjesh në Shqipëri dhe ta quaja “ADN”. Hartova një propozim biznesi për dyqanin dhe projektova atë që doja të krijoja. Per fat të keq 16 vjeç nuk kisha kapital apo burime për ta bërë realitet këtë ëndërr në atë kohë, megjithatë në moshën 25 vjeçare, 9 vjet më vonë ëndrra ime u bë realitet. Hapa një biznes online veshjesh në dhjetor 2020.

No description available.
Dea Manaj

Albora.ch:Ju jeni themeluese e markës se veshjeve MANAJ, çfarë i bën të veçantë koleksionet tuaja?

Dea Manaj: Unë jam themeluese e MANAJ design, një markë veshjesh ‘streetwear’ e cila fokusohet në veshje të qëndrueshme, te cilat prodhohen në Angli duke përdorur produkte me cilësi të lartë me një çmim të përballueshëm. MANAJ design është një markë veshjesh e frymëzuar nga veshjet e rrugës dhe kultura. Ne promovojmë rrënjët tona shqiptare dhe shfaqim trashëgiminë tonë kulturore në një dritë moderne. Qëllimi i biznesit ishte të krijonte veshje që mund t’ju bëjnë të ndiheni më afër rrënjëve tuaja, duke synuar diasporën shqiptare, por edhe joshqiptarët, të veshin fraza artistike shqip dhe të rrisin ndërgjegjësimin e një vendi që ndonjëherë është i dëgjuar për disa histori famëkeqe. Ne menduam nëse njerëzit duan të veshin shkrime të huaja në bluza, pse nuk mund të veshin  frazat e bukura shqipe. Gjithashtu duam të tregojmë se kreativët ekzistojnë vërtet në hapësirën e modës dhe të rinjtë po rimarrin rrënjët e tyre, edhe ata të zhvendosur apo jo të rritur në Shqipëri. Ne ndihemi krenarë  për koleksionet tona pasi ato përfaqësojnë rrënjët tona, por gjithashtu kujdesemi shumë në kurimin dhe dizajnimin e çdo artikulli. Paketojmë, qepim dhe trajtojmë çdo porosi si një porosi unike dhe shpresojmë që kjo të shfaqet në vlerësimet e klientëve tanë, te cilat përgjithësisht janë me 5 yje.

No description available.

Albora.ch: Jeni duke përgatitur ndonjë koleksion të ri? A do të jetë e njëjta temë si koleksionet e kaluara?

Dea Manaj: Kohët e fundit kam lancuar një koleksion me një arkitekte kosovare-shqiptare, Tringa Kelmendi, e cila është e lindur dhe e rritur në Londër, por gjithashtu ndjen shumë pasion për rrënjët e saj dhe arkitekturën e Kosovës (mundeni me shiku projektin Tringa’s Prints). Projekti jon quhet koleksioni i KSV-së, projekti synon të sjellë në fokus arkitekturën dhe urbanizmin e Kosovës. Është projekti i parë që kemi ndërmarrë me një krijues tjetër. Ky ishte një mision që kompania jone kishte. Modelet për koleksionin e KSV janë të mire menduara dhe shume bukur te realizuara. Jemi shumë të lumtur për këtë bashkëpunim.

No description available.

Gjithashtu kemi koleksione të reja që vijnë në fund të vitit, dizajne të reja si dhe disa të preferuara të vjetra të cilat po i rikthejmë. Synimi ynë është të rritemi me klientët tanë prandaj gjithmonë mirëpresim reagimet dhe  komentet e tyre për të formuar koleksionet tona të reja.

No description available.

Albora.ch

Marketing