Sonay Bus është një aktore e re e talentuar, e cila këtë profesion e ka të trashëguar nga paraardhësit e saj.

Marketing

Siç çdo aktore, edhe Sonay ëndërron që t`i prek skenat më të larta të teatrove botërore.

Edhe pse, ajo është marr më shumë me teatrin, së fundi është paraqitur në një serial, ku po i thyen rekordet e shikueshmërisë, jo vetëm në Turqi, por edhe në vendet e Ballkanit.

 Xhirimet e serialit Ninullë Ballkanike janë duke u xhiruar në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut.

Sonay në një intervistë ekskluzive për Albora.ch ka treguar se si është bërë pjesë e këtij seriale, si dhe ka shpjeguar se si është ndjenja të punojnë me aktorët më të njohur të Turqisë.

Po ashtu, ajo ka treguar se karakteri i saj në këtë serial ka të bëjë me Kosovën.

No description available.
Sonay Buş gjate paraqitjes ne serial

Intervista e plotë:

Albora.ch: Na flisni pak për veten?

-Unë jam Sonay Buş. Unë kam lindur në vitin 1994 në Prizren. Në vitin 2016 u diplomova në Departamentin e Radios, Televizionit dhe Kinemasë të Universitetit Akdeniz. Aktualisht jam duke kryer studimet master në dizajnin e komunikimit vizual në Universitetin Anadolu. Jam rritur në një familje që ka 3 breza që bën teatër. Unë kam qenë në teatër për aq kohë sa mbaj mend veten. Momentalisht jam drejtoresha dhe aktore i teatrit “Art Theatre” në Prizren.

Albora.ch: Sapo jeni paraqitur në serialin e njohur turk Ninullë Ballkanike (Balkanninnisi), si e more ftesën që të jeni pjesë e tij?

-Në teatrin tonë ka mbërritur për casting drejtori i kastingut të serialit “Balkan Ninnisi”. Në serial dërguam 4 persona që plotësonin kriteret e tyre të dëshiruara. Ndërkohë ata thanë se donin të më shihnin në serial dhe se ishte një rol i përshtatshëm për mua. Unë pranova me kënaqësi.

No description available.
Sonay Buş gjate paraqitjes ne serial

Albora.ch: Si e pritet ftesën për këtëserial?

-Isha shumë i emocionuar dhe shumë i lumtur. Ishte një shans i madh për mua të luaja në një kanal televiziv si TRT. Sapo mora lajmin, nisa menjëherë punën për rolin tim dhe i dërgova ekipit videon e audicionit. Ata e pëlqyen videon time dhe më ftuan në Shkup.

Albora.ch: Cili është roli juaj në këtë serial?

-Roli im është i përshtatshëm për mua. Kam luajtur rolin e kryetarës së Shoqatës së Fëmijëve të Kosovës. Unë kam qenë kryetare e një shoqate që ka ardhur në Kosovë nga Maqedonia për të ndihmuar gjatë luftës së Kosovës dhe është themeluar për të ndihmuar viktimat e pasluftës.

No description available.
Sonay Buş gjate paraqitjes ne serial

Albora.ch: Në këtë serial shpesh përmendet edhe Kosova, si ndiheni për këtë?

-Ne kemi jetuar së bashku në këtë tokë për shumë vite. Ne kemi një lidhje me njerëzit që jetojnë në Maqedoni. Më duket shumë normale që flasin për Kosovën në një histori që ka ndodhur në Maqedoni. Unë jam krenar si Kosovare.

Albora.ch: Cila është eksperienca që keni fituar duke qenë pjesë e këtij seriali?

-Një ekip prej rreth 150 personash është duke punuar në serial. Duke parë stilin e tyre të punës më dha shumë përvojë. Gjithashtu, ky është aktrimi im i parë në kamera. Nuk është si teatri, është një industri krejtësisht tjetër. Një mënyrë e re për mua për të vepruar para kamerës. Ndoshta ky serial do të më hapë dyer të reja.

No description available.
Sonay Buş gjate paraqitjes ne serial

Albora.ch: Si është të luani pran aktorëve që kanë emër në fushën e ekranit?

-Ishte një përvojë e shkëlqyer të punoja me ta. Më mësuan gjëra të reja për aktrimin para kamerës. Mund të them se u emocionova dhe ishin kujtime të paharrueshme për mua.

Albora.ch: Cilat janë pritshmërit tuaja pas këtij seriali?

-Pres të më hapen dyer të reja. Mendoj se kjo është ëndrra e çdo aktori. Ky ishte një fillim për mua. Shpresoj të luaj edhe role të tjera.

Albora.ch: Ju punon edhe në teatër, ku ndiheni më mirë, para kamerës apo para publikut?

-Teatri për mua është më shumë se dashuri. Ishte bukur të merrja pjesë në serial, por të luash para publikut është një pasion krejtësisht tjetër. Nuk mund të heq dorë kurrë nga teatri.

Marketing