Përmenden dhjetëra të arrestuar, si dhe dhjetëra policë që përfunduan në spital

Marketing

Në finalen e Ligës së Konferencës sonte në Tiranë (21h) do të përballen Roma italiane dhe Feyenoord holandez, ndërsa një ditë para ndeshjes së madhe, trazira shpërthyen në Tiranë, qytetin ku do të zhvillohet takimi i skuadrave të përmendura.

Sipas informacioneve që dolën në orët e vona të së martës, një grup prej më shumë se njëqind tifozësh të klubit holandez janë përplasur me policinë dhe dyshohet se tifozët e Feyenoordit janë përplasur me tifozët e Romës dhe banorët vendas.

Dhjetra u arrestuan dhe 10 policë u plagosën, ndërsa pamjet tregojnë disa nga pjesëmarrësit në konflikt të rrëzuar në dysheme me nokaut.

“Në sjelljen e dhunshme të tifozëve të të dyja skuadrave u plagosën 10 policë dhe u dëmtua një automjet policie. Policia solli në komisariat 60 tifozë, 48 italianë dhe 12 holandezë”, tha policia.

Oficerët e policisë janë sulmuar me shishe qelqi, shkopinj, gurë dhe sende të tjera.

Për Shqipërinë, finalet e Konferencës së Ligës janë eventi më i madh sportiv që pret, ndaj autoritetet kanë shpallur ditën e sotme festë kombëtare dhe kanë mbyllur rrugët kryesore në Tiranë.

Ndeshja do të luhet në stadiumin Arena Kombetare, i cili ka një kapacitet prej vetëm 21690 shikuesish. Mijëra tifozë italianë dhe holandezë që nuk do të mund të hyjnë në stadium do ta ndjekin ndeshjen në dy zona të veçanta tifozësh.

Policia shqiptare thotë se ka marrë masa për parandalimin e dhunës në ditën e ndeshjes.

Shikoni më poshtë pamjet e tmerrshme nga Shqipëria:

Marketing