Sipas informacioneve të Blick, gjasat janë që Xherdan Shaqiri të largohet nga Lyon në ditët në vijim.

Marketing

“Është një keqkuptim për një kohë të gjatë. Xherdan Shaqiri mbetet zëvendësues te Lyon edhe pak muaj pasi iu bashkua Francës nga Liverpool. Dhe ai mund të largohej përsëri nga klubi”, raportoi “L’Equipe” në fillim të janarit.

Blick mësoi se Shaqiri është gati të shkojë në Amerikë.

Chicago Fire po përballet me xhuxhin magjik  dhe ai i kërkoi Lionit lirimin para ndeshjes kundër Monakos (e shtunë, ora 21:00).

Ai nuk duhet të jetë më në skuadër për ndeshjen. Klubi amerikan mesa duket është gati të vendosë në tavolinë një shumë milionëshe për Shaqirin, i cili ka kontratë me Lyon deri në vitin 2024. Në Chicago Fire në MLS, drejtori sportiv Georg Heitz është ish-mjeshtri i Bazelit në pushtet.

Heitz dhe Shaqiri kanë një marrëdhënie të veçantë. Kur ekuipazhi i Bazelit u largua me Heitz dhe presidentin Bernhard Heusler, Shaqiri tha në një intervistë për Blick: “Berni dhe Gegge ishin gjithmonë aty me zemër dhe shpirt. Ata nuk ishin thjesht president dhe drejtues sporti, ata ishin njerëz të veçantë. Gjithmonë faktike dhe ndonjëherë edhe vetëkritike. Kjo është ajo që i bën ata të veçantë”.

“Asnjëherë jashtë mundësive”, tha ylli i Nati. 

Raportoi për negociatat për një zgjatje të kontratës, të cilat ndonjëherë bëheshin më të zhurmshme. “Mund të debatoni me ta dhe të qeshni së bashku pesë minuta më vonë”.

Banori i Bazelit konsiderohet si i besuari i investitorit Joe Mansueto, i cili zotëron FC Lugano përveç Chicago-s.

Një ndryshim duhet të ndodhë jo më vonë se data 4 maj, kur mbyllet dritarja e transferimeve në Amerikë. Por është e qartë se transferimi duhet të bëhet në ditët në vijim, sepse sezoni fillon më 26 shkurt me ndeshjen në klubin Beckham Inter Miami. /albora.ch/

Marketing