Fanella të nënshkruara nga Xherdan Shaqiri, Noah Okafor dhe Manuel Akanji, kapele nga Roger Federer ose një pulovër nga Nino Niederreiter – këtë të shtunë që vjen, tifozët e sportit dhe modës do të jenë fjalë për fjalë në lëvizje të plotë në “Charity-Sporty-Flohmi” në Yakin Arena, shkruajnë mediat zicerane, përcjell Albora.ch.

Marketing

Pas fushatës së jashtëzakonshme të tregut nuk qëndron askush tjetër veçse trajneri i kombëtares Murat Yakin, i cili e përdor atë për të mbledhur para për fondacionin e tij për fëmijët dhe të rinjtë.

Për shkak se ky po feston tashmë 20 vjetorin e tij këtë vit, 47-vjeçari ka menduar diçka shumë të veçantë: Yakin, i cili vetë mbushi disa kuti me rroba dhe këpucë ndërsa pastronte jashtë, ka bindur lojtarët e tij të kombëtares dhe personalitete të tjera sportive zvicerane për të marrë pjesë. Përveç veshjeve të shumta të përditshme, të shtunën e ardhshme do të mund të blihen edhe vegla të shumta sportive me firma. 

Yakin mblodhi 30.000 franga

Për Yakin, fushata e tregut është një çështje e zemrës. “Ne jetojmë në kohë të shpejta. Nuk është gjithmonë e lehtë të dallosh vuajtjet në mesin tonë”, thotë trajneri i Kombëtares. Banori i Bazelit e di se për çfarë po flet, u rrit si një nga tetë fëmijët në një apartament me 3.5 dhoma. “Ne jetonim me mirëqenie,” thotë Yakin. Ky ishte një faktor vendimtar përse ai themeloi fondacionin e tij në 2002. Edhe në shoqërinë tonë fëmijët dhe të rinjtë janë të varur nga ndihma”, thotë trajneri i Kombëtares.

Mbi të gjitha, ishte bashkëshortja e tij Anja që e motivoi të bëhej një “Charity-Sporty-Flohmi”. Në pranverë, 37-vjeçari tashmë tregoi se sa shumë mund të sjellë një fushatë e tillë. Së bashku me disa miq, ajo “plaçkiti” veshjet e tyre dhe kabinetet e këpucëve dhe shiti plaçkën në një treg luksoz. Një total prej rreth 30,000 CHF u mblodhën për një kauzë të mirë. Bashkëshorti Murat tani dëshiron ta kalojë sërish këtë numër.  

Albora.ch

Marketing