Dy ditë më parë, një shtetas zviceran me origjinë nga Smolica e Bujanocit, i cili verën e kalon në vendlindje, është kafshuar nga një nepërkë, gjarpri më helmues në rajon.

Marketing

Pacienti dhe gjarpri erdhën te mjeku. Pas ndihmës në Emergjencë të Shtëpisë së Shëndetit të Bujanocit, burrit është transferuar në spitalin e Vranjës, raportojnë mediat, transmeton Danas.

Siç është bërë e ditur, tekniku mjekësor i Ambulancës së Bujanocit, Sasha Arsiq, ka deklaruar se pacienti është jashtë rrezikut për jetë.

Ai gjithashtu tregoi se burri është rreth 60 vjeç dhe se një gjarpër e kafshoi në gishtin e dorës. Përveç pacientit, në Urgjencë ka mbërritur edhe një gjarpër.

– Burri donte ta kapte atë hopsin e vogël dhe ta kthente në natyrë. Ai nuk e dinte se çfarë lloji ishte. Edhe pse ajo e kafshoi, ai arriti ta kapte, e futi në një çantë dhe e solli në shërbimin tonë. Kur e pamë se ishte gjarpri më helmues në këtë zonë, menjëherë reaguam – ka thënë Arsiq për mediat.

Ai thotë se në fund të fundit gjarpërin e ka lëshuar personalisht në natyrë.

Helmi i nëperkës përmban substanca që shkaktojnë nekrozë ose përkeqësim të indeve dhe shkatërrojnë trombocitet, gjë që mund të çojë në gjakderdhje të brendshme.

Kafshimi i gjarprit në vetvete shpesh nuk është i dhimbshëm, por pas disa minutash shfaqen simptomat – dhimbje koke, marramendje, rrahje të shpejta të zemrës, vështirësi në frymëmarrje dhe të vjella.

Nëperka është lehtësisht e dallueshme nga “briri” në pjesën e përparme të kokës.

Foto: Wikipedia, ilustrim

Marketing