Dueli ndaj Serbisë në fund të raundit preliminar hedh hijen e tij. Gazetarët serbë rrethojnë Granit Xhakën. Ky qëndron i ftohtë, shkruan Blick, përcjell Albora.ch.

Marketing

Kapiteni i Nati-t, Granit Xhaka, është i kënaqur teksa shëtit nëpër zonën mikse pas fitores kundër Kamerunit. Ai me qetësi u jep përfaqësuesve të mediave informacione: për lojën, taktikat, pozicionin e tij.

Disa gazetarë vijnë nga Serbia. Ata bëjnë një pyetje për duelin ndaj Serbisë. Xhaka qëndron i qetë, vlerëson forcën e skuadrës së re serbe dhe nuk e lejon veten të provokohet. Serbët e ndjekin – derisa të bëhet shumë e bezdisshme për drejtorin e mediave të SFV, Adrian Arnold. “Ne luajtëm me Kamerunin dhe tani do të përballemi me Brazilin. Ne ndalemi këtu”.

Futbolli duhet të jetë fokusi

Xhaka duhet t’i përgjigjet pyetjes së parë për ndeshjen e Serbisë në konferencën për shtyp para fillimit të lojës. Ai e bën këtë me besim. “Ne jemi të gjithë mjaftueshëm profesionistë. Të dyja skuadrat janë këtu për të luajtur futboll dhe për të fituar. Dhe jo për ta kthyer historinë”.

Historia mbahet mend më 22 qershor 2018. Pas një loje të turbullt, Zvicra mundi Serbinë 2-1 në ndeshjen e dytë të grupeve në Rusi. Gjendja ishte e ndezur, atmosfera e urryer. Xhaka dhe Shaqiri qëllojnë Zvicrën drejt fitores. Pas golave ​​të tyre, gjithçka shpërtheu prej tyre – ata fillojnë shqiponjën dykrenare.

Ajo që vijoji mbeti në historinë e futbollit. Futbolli po monopolizohet nga politika – në Serbi, por edhe në Zvicër.

Shumë pyetje mediatike

SFV prej javësh ka marrë shumë pyetje mediatike, veçanërisht nga Serbia dhe Kosova. Gazetarët nga Ballkani janë të interesuar. Por jo për Natin, por për Xhakën dhe Shaqirin. Dy yjet e Natit me rrënjë kosovare janë objekt i dëshirës së tyre.

Federata bllokon, e etur për të siguruar që të mos ketë déjà vu në Doha. Drejtori i medias Arnold u takua me Xhakën pak javë para Kupës së Botës. Qëllimi: për të marrë kapitenin në bord. Në Katar, fokusi i vetëm duhet të jetë te futbolli. Qëllimi i shoqatës dhe trajnerit kombëtar Yakin është i qartë: një turne pa zhurmë në sfond.

Deri tani plani po funksionon. Gjërat kanë mbetur të qeta në kampin zviceran deri më tani. Asnjë arratisje, pa skandale, pa deklarata të pamenduara. Ndryshe nga DFB, porta Bqndeli mbyllet shpejt. Pas fitores së startit, edhe kombëtarja po merret me sport në ujëra të qeta. Pyetja e vetme është: për sa kohë?

Marketing