Vitin e kaluar në Zvicër ka pasur rreth 20,000 raste të dhunës në familje. Numri i rasteve të paraportuara është i lartë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albora.ch.

Marketing

Për një seri me shumë pjesë, ne folëm me katër gra të prekura. Në marrëdhëniet e tyre ata vuanin nga kërcënimet, rrahjet, shkelmat dhe frika nga vdekja.

Ata tregojnë se çfarë kanë përjetuar.

Hanna*: “Kam 18 vite në një lidhje në të cilën përjetoj dhunë. Ai më izolon, më rrah dhe më kërcënon. Për shembull më thotë: “Do të të pres dhe do të të hedh në koshin e plehrave”. Dhuna psikologjike është më e keqe për mua se shuplakat dhe rrahjet”.

Irina*: «Marrëdhënia me ish-in tim ishte si një rreth vicioz. Ai u bë agresiv – më pas kërkoi falje dhe më befasoi. Përvoja ime më e keqe ishte kur ai më la gjysmë pa ndjenja në Bahnhofstrasse. Mendova se do të vdisja”.

Sonja*: “Filloi me xhelozi dhe dhunë verbale si: “Ti je më e keqja, je pisllëk.” Më pas ka pasur goditje, shuplaka. Kur isha tre muajshe shtatzënë, ai më shtyu nga shkallët. Kam humbur fëmijën”.

Jehona*: «Unë dhe ish-burri im kemi tre fëmijë së bashku. Vazhdoi të më kërcënonte: “Nëse nuk bën atë që të kërkoj, do të vras ​​familjen tonë.” Ai ishte i varur nga bixhozi dhe një ditë më afroi me thikë para fëmijëve dhe më kërkoi para. Më shqetësonte shumë që fëmijët e mi duhej të përjetonin diçka të tillë”.

Marketing