Shaban Zenku, futbollist i Maqedonisë së Veriut me origjinë shqiptare, në një vit luajti për tre kombëtare të ndryshme, përcjell Albora.ch.

Marketing

Është thënë se 18-vjeçari, i cili mban fanellat e të rinjve të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, mund të ketë oferta edhe nga Gjermania.

Shaban Zenku, i cili luan në ekipin U19 të Borussia Mönchengladbach, ka hyrë në historinë e futbollit botëror me pavendosmërinë e tij në përzgjedhjen e kombëtares.

Futbollisti 18-vjeçar ka bërë një statistikë mjaft interesante duke veshur tre fanella të ndryshme të kombëtares në një vit.

Zenku, i cili fillimisht pranoi ftesën e Kosovës U18, më pas veshi fanellën e Kombëtares U18 të Shqipërisë. Lojtari i ri më pas luajti për kombëtaren U21 të Maqedonisë së Veriut dhe shënoi 1 gol.

Ai mund të veshë edhe fanellën e Gjermanisë.

Është raportuar se Shaban Zenku, i cili e filloi karrierën e tij futbollistike në Kessel të Gjermanisw dhe vazhdon karrierën e tij në ekipin U19 të Borussia Mönchengladbach, një nga skuadrat e njohura të Bundesligës, mund të marrë oferta edhe nga ekipet kombëtare të juniorëve të Gjermanisë.

“Ndihem maqedonas”

Në deklaratën e tij për shtypin gjerman, Zenku tha se ndihej më maqedonas sepse ka lindur në Maqedoninë e Veriut.

Albora.ch

Fotot e Shaban Zenkut me tre fanella të ndryshme të kombëtares:

Marketing