Lojtari zviceran i kombatarës së Zvicrës, Kastriot Imeri, largohet nga klubi i të rinjve Servette Geneva dhe i bashkohet Young Boys nga Berna. Imeri nënshkruan kontratë katërvjeçare, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albora.ch

Marketing

YB përforcon mesfushën me një lojtar të kombëtares. Kastriot Imeri nga Gjeneva po zhvendoset në kryeqytet. Ai nënshkruan një kontratë të vlefshme deri në verën e vitit 2026. Christoph Spycher, delegat i sporteve VR në YB, thotë: “Jemi shumë të kënaqur që Kastriot Imeri ka vendosur t’i bashkohet YB. Fillimisht duhej të supozonim se transferimi nuk do të ishte real sepse disa klube nga jashtë po përpiqeshin ta merrnin atë”. Spycher vazhdon: “Kastrioti na ka dhënë sinjale të qarta se dëshiron të vijë në YB. Ne jemi gjithashtu të kënaqur që gjetëm një zgjidhje të drejtë me Servette”. Sa e lartë është tarifa është e paqartë. Megjithatë, Servette flet për një “shitje rekord në historinë e klubit”.

Steve von Bergen, drejtori sportiv i YB, shpjegon: “Kastriot Imeri do të sigurojë që ofensiva jonë do të jetë edhe më e vështirë për t’u llogaritur. Ai mund të përdoret në pozicione të ndryshme dhe ka treguar në mënyrë mbresëlënëse te Servette se ka potencial të madh. Në moshën 22-vjeçare, ai është larg nga fundi i zhvillimit të tij. Jemi të lumtur që kemi një tjetër lojtar shumë emocionues në radhët tona”.

Bruges, Stambolli dhe Frankfurt janë të interesuar

Imeri u shpreh gjithashtu: “Me të vërtetë i pres sfidat në YB dhe dëshiroj të ndihmoj në arritjen e qëllimeve të larta. Tashmë njoh disa lojtarë në ekip me të cilët kam luajtur në kombëtare. Në të njëjtën kohë dua të falënderoj Servette për vitet e shkëlqyera. Ishte një kohë e shkëlqyer. Por tani rruga ime në Bernë dhe në YB vazhdon.»

Mesfushori qendror shënoi 11 gola në 26 ndeshje për Servette sezonin e kaluar. Dhe kështu ka tërhequr interes nga brenda dhe jashtë vendit. Për lojtarin kombëtar thuhet se ka qenë veçanërisht i interesuar Club Brugge nga Belgjika. Eintracht Frankfurt dhe Besiktas i Stambollit po ashtu thuhet se ia kanë dhuruar Imerit. Për mesfushorin thuhet se është interesuar edhe FC Basel.

Marketing