Blick zbuloi: Trajneri i Nati, Yakin, do t`i largojë Haris Seferovic dhe Steven Zuber në fillim të kualifikimeve të Kampionatit Evropian, duke nominuar në vend të tyre stuhinë e FCB Zeki Amdouni dhe Andi Zeqiri.

Marketing

Të enjten, trajneri i kombëtares Murat Yakin do të shpallë skuadrën e tij për kualifikueset e Kampionatit Evropian kundër Bjellorusisë (25 mars) në Serbi dhe kundër Izraelit (28 mars) në Gjenevë. Është skuadra e parë që nga Kupa e Botës.

Disa javë më parë, i pyetur nëse do të kishte ndonjë ndryshim të madh në personel në krahasim me Kupën e Botës, Yakin tha për Blick: “Do të ketë një fushatë të re, shumë mund të ndodhin deri në mars. Dera e kombëtares është e hapur. Lojtarët duhet të shtyjnë veten. Ata e kanë në këmbët e tyre deri në një masë nëse do të jenë atje. Siç thashë: Momenti dhe stërvitja e ndeshjes kanë rëndësi për mua”.

Yakin mobilizon Amdounin dhe Zeqirin

Duket se Yakin po e mban fjalën. Sipas informacioneve të Blick, në skuadër për këtë lëvizje janë dy sulmuesit e FCB-së, Zeki Amdouni (22) dhe Andi Zeqiri (23). Momenti flet qartë për dyshen: që nga ndryshimi i trajnerit nga Alex Frei në Heiko Vogel, të dy kuqeblutë shënojnë sipas dëshirës.

Rikthimi i Jordan Lotomba (23), i cili mbron rregullisht majtas ose djathtas në Nice në Ligue 1, nuk është befasuese. Për Kupën e Botës në Katar, Yakin nuk kishte bërë ende pa zviceranin frëngjishtfolës.

Por për shkak se skuadra është reduktuar nga 26 në 23 në krahasim me Kupën e Botës (siç ndodh zakonisht në ndeshjet kualifikuese) dhe është krijuar hapësira për lojtarët në formë të mirë, lojtarë të ndryshëm duhet të kafshojnë plumbin.

Seferovic dhe Zuber pa kombëtare

Siç mësoi Blick, janë prekur edhe lojtarë të njohur si Haris Seferovic (31) dhe Steven Zuber (31). Dy tifozët shumëvjeçarë të kombëtares nuk janë në skuadrën e Yakin për fillimin e kualifikimeve për Kampionatin Evropian. Seferovic, i cili tani është i huazuar te Celta Vigo në Spanjë pas aventurës së dështuar të Turqisë në Galatasaray (6 pjesë paraqitje, 1 gol), ishte në qendër të stuhisë për vite me radhë në ekipin kombëtar. Në Katar, megjithatë, ai erdhi vetëm për detyra të shkurtra të pjesshme. Mosha dhe momenti flasin për konkurrentët e tij: sulmuesi i Monacos, Breel Embolo (26) është vendosur. Zeqiri, Amdouni dhe Noah Okafor (22) janë xhevahirët me të ardhme të ndritur.

Zuber (51 ndeshje) nuk ishte në skuadrën e Kupës së Botës kur krahu i Athinës vuante nga një tendosje e muskujve të barkut. Tani mbreti asistues i EM i vitit 2021 do të ishte i shëndetshëm, por ai nuk do të konsiderohet për këtë lëvizje. Fabian Frei (34) gjithashtu nuk do të jetë atje – veterani i FCB vuan nga një hernie diskale. Yakin rinovon listën e tij.

Në konferencën për shtyp të enjten në mëngjes në orën 10:30 (drejtpërdrejt në Blick TV), Yakin zbulon se cilët nga pilotët e Kampionatit Botëror nuk do të jenë aty. “Dy ndeshjet e ardhshme në fillim ka të ngjarë të jenë më të kërkuarat e të gjithë kualifikimit dhe për këtë arsye janë novator: ndeshja e parë kundër Bjellorusisë në Novi Sad pa shikues nga pikëpamja emocionale, e dyta nga pikëpamja sportive. Izraeli konsiderohet si konkurrenti ynë më i fortë në grup. Bjellorusia, Rumania, Kosova dhe Andorra fillojnë si të huaj të hapur. “Në këtë grup ne jemi të gjuajturit. Deri tani e kemi pasur gjithmonë një kundërshtar nën hundë. Vendi i parë dhe i dytë tashmë kualifikohen direkt në Kampionatin Evropian. Sigurisht që kemi cilësinë për të”, tha Yakin në shkurt

Marketing