Pas pesë muajsh rrotullimi rreth planetit, pilotja adoloshente u shpreh kështu: “Unë nuk e kam përpunuar plotësisht atë,” tha 19-vjeçarja Zara Rutherford. Ajo u bë gruaja më e re që përfundoi një fluturim vetëm nëpër botë, kur ajo u ul në Belgjikën Perëndimore pesë muaj pasi u ngrit.

Marketing

“Unë ia dola”, tha 19 vjeçarja britaniko-belge para një turme brohoritëse të familjes, fansave dhe gazetarëve pasi përfundoi udhëtimin e furtunës që mori më shumë se 60 ndalesa në pesë kontinente. “Është vërtet çmenduri”, shkruan Huffpost, transmeton albora.ch.

Rutherford, e cila gjithashtu u bë gruaja e parë që rrotulloi globin me një aeroplan mikrolight, mundi rekordin e mëparshëm të vendosur në 2017 nga aviatorja amerikane Shaesta Ëaiz, e cila ishte 30 vjeç në atë kohë.

Udhëtimi prej 32,000 miljesh i Rutherford pati një mori pengesash, kryesisht vonesa të motit dhe dokumente udhëtimi të skaduara, që zgjatën atë që supozohej të ishte një fluturim tre mujor në gati një gjysmë viti. Ajo u përball me gjithçka, nga stuhitë, zjarret dhe tajfunet e deri te gomat e shpuara dhe pjesët e thyera të avionit gjatë udhëtimit të saj dhe në një moment mbeti e bllokuar në Rusi për një muaj.

“Me këtë ritëm, derisa të kthehem në shtëpi, do të flas rrjedhshëm rusishten”, shkroi Rutherford në nëntor në Instagram, ku ajo dokumentoi të gjithë udhëtimin.

Gjatë atyre pritjeve të gjata, ajo u tha ndjekësve të saj në Instagram se ka punuar për të aplikuar në universitete.

Pjesa më e vështirë e fluturimit të saj, ishte fluturimi mbi Siberi, ku ishte minus 35 gradë Celsius.

“Nëse motori do të ndalonte, do të isha disa orë larg shpëtimit dhe nuk e di se sa kohë mund të kisha mbijetuar”, vazhdoi 19 vjeçarja.

Rutherford gjithashtu duhej të ishte e kujdesshëm që të shmangte fluturimin mbi Korenë e Veriut, e cila ka kufizime të rrepta për çdo hyrje të huaj, duke e detyruar atë të bënte një “tërheqje të madhe” në dhjetor dhe të fluturonte rreth gjashtë orë mbi ujë, shkroi ajo në Instagram në atë kohë.

Rutherford ka folur në të kaluarën për mungesën e grave në aviacion, duke përmendur një statistikë që vetëm 5% e pilotëve të linjave ajrore në botë janë femra.

Ajo shpreson se fluturimi i saj për vendosjen e rekordeve është shtytja që disa njerëz kanë nevojë. /albora.ch/

Marketing