Marketing

Vrasësi i dënuar i Utøya, Anders Behring Breivik, po transferohet në një burg tjetër në Norvegji. Ai erdhi nga burgu Telemark në Skien në atë të komunës së Ringerike, tha të martën autoriteti i burgut Kriminalomsorgen.

Qëllimi i transferimit i konsideruar prej kohësh është kryesisht se Breivik ka vuajtur dënimin e tij në kushte veçanërisht të larta sigurie në të njëjtin institucion prej shumë vitesh dhe për këtë arsye një ndryshim mjedisi është i përshtatshëm.

Burgu Ringerike ndodhet rreth 40 kilometra në veriperëndim të Oslos në Tyrifjord, në të cilin ishulli Utøya ndodhet rreth dhjetë kilometra larg./blick/

Breivik së fundmi kishte dështuar në kërkesën për lirim të parakohshëm me kusht. Në seancën gjyqësore ai u ankua sërish për kushtet e burgut në Skien, ku ndodhet në izolim që prej vitit 2013. Sipas agjencisë ligjzbatuese, do të zhvendoset në të ardhmen e afërt. Informacioni specifik për kohën nuk mund të jepet për arsye sigurie dhe mbrojtjeje të të dhënave.

Burgu Ringerike, sikurse homologu i tij në Skien, 120 kilometra më në jug, ka departamentin e tij me masa paraprake veçanërisht të larta sigurie. Pra, Breivik do t’i gjejë kushtet e burgut shumë të ngjashme me ato në të kaluarën.

Breivik vrau gjithsej 77 persona më 22 korrik 2011, duke kryer aktet më të këqija të dhunës në periudhën e pasluftës të Norvegjisë. Së pari, ai shpërtheu një makinë bombë në distriktin qeveritar të Oslos, duke vrarë tetë njerëz.

Më pas ai masakroi një kamp veror të drejtuar nga organizata rinore e Partisë Social Demokrate të Punëtorëve në ishullin Utøya, në të cilin vdiqën 69 njerëz, kryesisht të rinj.

Autori përmendi motive ekstremiste të djathta dhe islamofobike. Në vitin 2012 ai u dënua me dënimin maksimal prej 21 vitesh burg me minimum 10 vjet./albora.ch/

Marketing