Marketing

Një ngjarje tragjike ka ndodhur kur rekrutuesi i Navy Seal Kyle M. 24 vjeçar sapo kishte përfunduar javën më të vështirë të jetës së tij, sepse gjatë stërvitjes për Marinën Seal, të gjithë rekrutët duhet të përfundojnë “Javën e Ferrit”, e cila ndodh në javën e katërt të stërvitjes dhe kërkon gjithçka nga rekrutët.

“Java e Ferrit”, përbëhet nga pesë ditë e gjysmë stërvitjeje operacionale në të ftohtë, të lagësht dhe brutal me më pak se katër orë gjumë, shkruan blick, përcjellë albra.ch.

Të trajnuarit janë vazhdimisht në lëvizje. Ata vrapojnë dhe notojnë për kilometra të tëra, mbajnë varka mbi kokat e tyre, shkelin nëpër baltë dhe zhyten në rërë. Kjo fërkon lëkurën, uji i kripur bën që plagët të digjen.

Kyle M. i mbijetoi “Javës së Ferrit”, por u ankua për probleme shëndetësore pak më vonë. Ai u dërgua menjëherë në spital, por aty iu nënshtrua vështirësive dhe ndërroi jetë.

“Trajnimi i vulave ju çon përtej kufijve tuaj personal”,  i tha ABC News, Eric Oehlrich, një Marinës Seal në pension.

Herë pas here ndodhin aksidente fatale gjatë stërvitjes”. Gjithsej 17 rekrutë kanë vdekur gjatë trajnimit gjatë dy dekadave të fundit. “Në mënyrë tragjike, ndjekja e orarit të stërvitjes i mban SEAL-të gjallë në luftime”, tha Oehrlich.

Navy Seals janë një njësi speciale e marinës amerikane dhe konsiderohen si forca elitare më e ashpër në botë. Ato përdoren në ujë, ajër dhe në tokë. Ata bëhen titujt kryesorë kur shpëtojnë pengje, çlirojnë anije të rrëmbyera ose vrasin terroristë kryesorë si Osama bin Laden. /albora.ch/

Marketing