Marketing

Doli në pah lista e plotë e nominimeve për “Oscars 2022”. Disa filma që mbërritën ekskluzivisht në kinema gjatë pandemisë morën disa nominime në ndarjen prestigjioze të çmimeve sot (8 shkurt).

“Belfast”, “West Side Story” dhe “Licorice Pizza”, janë disa prej filmave që u nominuan në garë për çmimet e 94-të të Akademisë, që do të mbahen të dielën, më 27 mars.

Gjeni më poshtë listën e plotë të nominimeve:

Filmi më i mirë:

Belfast

Coda

Drive My Car

King Richard

Licorice Pizza

Nightmare Alley

The Power of the Dog

West Side Story

Aktorja më e mirë në rolin kryesor

Jessica Chastain, “The Eyes of Tammy Faye”

Olivia Colman, “The Lost Daughter”

Penelope Cruz, “Parallel Mothers”

Nicole Kidman, “Being the Ricardos”

Kristen Steëart, “Spencer

Aktori më i mirë në rolin dytësor

Javier Bardem, “Being the Ricardos”

Benedict Cumberbatch, “The Poëer of the Dog”

Andrew Garfield, “Tick, Tick… Boom!”

Will Smith, “King Richard”

Denzel Washington, “The Tragedy of Macbeth”

Regjisori më i mirë

Kenneth Branagh, “Belfast”

Ryusuke Hamaguchi, “Drive My Car”

Paul Thomas Anderson, “Licorice Pizza”

Jane Campion, “The Poëer of the Dog”

Steven Spielberg, “West Side Story”

Aktroja në rolin dytësor

Jessie Buckley, “The Lost Daugter”

Ariana DeBose, “West Side Story”

Judi Dench, “Belfast”

Kristen Dunst, “The Power of the Dog”

Anujanue Ellis, “King Richard”

Aktori më i mirë në rol dytësor

Ciaran Hinds, “Belfast”

Troy Kotsur, “Coda”

Jesse Simmons, “Being the Ricardos”

Kodi Smit-McPhee, “The Poëer of the Dog

Filmi më i mirë i huaj

Drive My Car”

Flee

The Hand of God

Lunana: A Yak in the Classroom

The Worst Person in the World

Dokumentari më i mirë në një temë të shkurtër

Ascension

Attica

Flee

Summer of Soul

Riding with Fire

Kënga më e mirë origjinale

King Richard

Encanto

Belfast

No Time to Die

Four Good Days

Filmi më i mirë i animuar

Encanto

Flee

Luca

The Mitchells vs. The Machine

Raya and the Last Dragon

Filmi me efektet vizuale më të mira

Dune

Free Guy

No Time to Di

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Spider-Man: No way Home”

Grimi dhe modelimi më i mirë i flokëve

Coming 2 America

Cruella

Dune

The Eyes of Tammy Faye

House of Gucci

Kinematografia më e mirë

Dune

Nightmare Alley

The Power of the Dog

The Tragedy of Macbeth

West Side Story

Editimi më i mirë i filmit

Don’t Look Up

Dune

King Richard

The Power of the Dog

Tick, Tick… Boom!

Dizenjimi më i mirë i kostumeve

Cruella

Cyrano

Dune

Nightmare Alley

Westside Story

Skenari më i mirë i përshtatur

CODA

Drive My Car

Dune

The Lost Daughter

The Power of the Dog

Skenari më i mirë (origjinal)

Belfast

Don’t Look Up”

King Richard

Licorice Pizza”

The Worst Person in the World

Marketing