Transmetuesi britanik ITV zbulon se kryeministri Boris Johnson thuhet se ka festuar 56 vjetorin e tij të lindjes me 30 të ftuar, megjithëse kjo nuk lejohet për shkak të rregulloreve të Koronavirusit.

Marketing

Sipas një raporti të medias, kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka shkelur masat e qeverisë së tij kundër koronës pasi që festoi ditëlindjen e tij në 2020.

Siç raportoi transmetuesi britanik ITV të hënën, e fejuara e atëhershme e Johnson, Carrie Symonds organizoi një festë surprizë për kryeministrin më 19 qershor 2020.

Deri në 30 punonjës të Johnson, por edhe të paktën një mysafir i jashtëm, morën pjesë në festë, raportoi transmetuesi. Në momentin e festës së ditëlindjes, e cila thuhet se është zhvilluar në 10 Downing Street, vetëm maksimumi gjashtë persona janë lejuar të takohen jashtë për shkak të pandemisë korona.

Sipas raportit, Johnson mori një tortë ditëlindjeje në festën gjysmë ore dhe të ftuarit i bënë serenata. Transmetuesi ka raportuar edhe për një festë tjetër që thuhet se ka ndodhur në mbrëmje në prani të miqve të familjes./20min.ch/

Zyra e kryeministrit tha se stafi u takua shkurtimisht pas një takimi për të uruar Johnson. Kreu i qeverisë ishte i pranishëm për më pak se dhjetë minuta. Zyra e tij hodhi poshtë raportimet e një partie tjetër në mbrëmje si “plotësisht të pavërteta”. Johnson u takua me disa anëtarë të familjes jashtë, transmeton albora.ch.

Johnson ka qenë nën presion për javë të tëra për shkak të raporteve për festa në Downing Street, pavarësisht rregullave të rrepta të bllokimit të koronës në fuqi në atë kohë. Gjatë një sesioni me pyetje dhe përgjigje në Dhomën e Komunave të Londrës të mërkurën e kaluar, Johnson u tregua luftarak. Por presioni ndaj tij po rritet. Media britanike vlerëson se numri i deputetëve konservatorë të nevojshëm për një votë mosbesimi brenda partisë ndaj kreut të qeverisë mund të arrihet së shpejti. /albora.ch/

Marketing