I ngrirë për vdekje në mes të Parisit, ai u shtri në tokë për nëntë orë. Kështu, fotografi zviceran René Robert filmoi disa xhirime derisa vdiq. Një mik i tij tani thotë se kamerat filmuan gjithçka.

Marketing

Ai ngriu për vdekje në mes të një rruge të zënë në Paris javën e kaluar dhe se askush nuk e ndihmoi për orë të tëra.

Gazetari Michel Mompontet (60), mik i të ndjerit, ende nuk mund ta kuptojë se si mund të ketë ndodhur kjo. Sipas informacioneve të tij, ka tre video – kamera survejimi në Rue de Turbigo 89.

“Si ndodhi që askush nuk ishte pas ekraneve atë natë?! “Ku ishte policia?, pyeti ai për gazetën “La Depeche”.

Familja e Robertit do të shkojë në gjykatë për të marrë një kopje të regjistrimeve.

Roberti kishte dalë për shëtitje pas darkës, natën e 20 janarit, diku rreth orës 21:30, derisa rrugët ishin plot me njerëz.

85 vjeçari është penguar, ose ka pësuar marramendje dhe është rrëzuar përtokë. Asnjë kalimta nuk nxitoi për ta ndihmuar. Një i pastrehë thirri ambulancën nëntë orë më vonë. Por deri atëherë ishte tepër vonë, Roberti vdiq nga hipotermia, shkruan blick, transmeton albora.ch.

Një javë pas ngjarjes, rrethanat ende nuk janë të qarta.

Michel Mompontet thotë se nuk e di nëse do ta zbulojnë ndonjëherë se pse ai nuk arriti të ngrihej apo të thërriste për ndihmë. Sipas shërbimeve të urgjencës, Roberti mësohet se ka qenë i vetëdijshëm për “një kohë të gjatë” dhe ka pësuar një dëmtim në kokë.

Ai u habit që askush nuk ndaloi ta ndihmonte.

“Ne jemi në zemër të Parisit, në një zonë të gjallë ku ka restorante dhe turistë. Nuk ishte ora 4 e mëngjesit, kështu që njerëzit ishin ende jashtë”, thotë ai për La Depeche.

“Roberti ishte “i veshur mirë” dhe nuk dukej si “një endacak që mund të trembte”, theksoi ai.

René Robert ka lindur në Fribourg të Zvicrës në vitin 1936. Ai binte në sy me fotografitë e tij karaktristike. Qysh në moshën rreth 30 vjeçare ai takoi artistë të shumtë në Paris, të cilët ishin të ftuar nga Spanja dhe performuan në kryeqytet.

Portretet e tij bardh e zi e bënë të njohur edhe përtej skenës së flamenkos. Ai do të varroset në Paris të hënën e ardhshme./albora.ch/

Marketing