Raundi i katërt i bisedimeve midis Ukrainës dhe Rusisë, sot, e hënë, do të fokusohet në arritjen e një armëpushimi, tërheqjen e trupave dhe garanci për sigurinë për Ukrainë, tha një nga negociatorët ukrainas, Mykhailo Podolyak.

Marketing

Pozicioni i Ukrainës mbeti i pandryshuar në këmbënguljen për armëpushim përpara se të ndodhni bisedimet për marrëdhëniet e ardhshme, tha ai në një postim në mediat sociale duke e shoqëruar me video, shkruan swissinfo.

“Negociatat. Raundi i 4-të. Për paqen, armëpushimin, tërheqjen e menjëhershme të trupave dhe garancinë e sigurisë. Diskutim i vështirë pritet të jetë”, shkroi ai, duke shtuar se beson që Rusia do të vazhdojë me strategjinë e mashtrimit.

Rusia mohon të ketë shënjestruar civilët. Kremlini i përshkruan veprimet e tij si një “operacion special” për çmilitarizimin e Ukrainës. Ukraina dhe aleatët perëndimorë e quajnë këtë një pretekst të pabazë për një luftë në vendin e huaj. /albora.ch/

Lexo edhe:

Marketing