Është gjetur trupi i një ushtari indian, i cili u zhduk në Himalaje 38 vjet më parë.

Marketing

Chandrashekhar Harbola dhe 19 kolegë u goditën nga një ortek gjatë një operacioni patrullimi në akullnajën Siachen përgjatë kufirit Indi-Pakistan në 1984.

Pesëmbëdhjetë trupa u gjetën, por pesë mbetën të zhdukur.

Siachen është fusha më e lartë e betejës në botë dhe ushtarët nga të dy vendet vdesin në stuhi dhe ortekë.

Njësia e ushtrisë që pa trupin e Harbola gjeti gjithashtu një tjetër, por ende nuk ishte identifikuar, njoftoi agjencia e lajmeve PTI.

Familja e Harbola, e cila jeton në rrethin Haldwani në shtetin Himalayan të Uttarakhand ka planifikuar një varrim me nderime të plota ushtarake.

Kjo nuk është hera e parë që pas dekadash gjendet trupi i një ushtari. Një njësi patrulluese gjeti trupin e Tukaram V Patil në 2014, 21 vjet pasi ai u zhduk në akullnajat.

Siachen ka qenë një zonë e kontestuar midis Indisë dhe Pakistanit. Bisedimet janë zhvilluar për çmilitarizimin e zonës por pa asnjë sukses.

Trupat nga fqinjët e armatosur me armë bërthamore luftuan një betejë të shkurtër për të siguruar kontrollin e tyre mbi akullnajën Siachen në 1984.

Më shumë se katër dekada më vonë, trupat nga të dy kombet janë ende të vendosura në terrenin jomikpritës.

Të paktën 129 ushtarë pakistanezë vdiqën në vitin 2012 në një ortek pranë akullnajës Siachen. Incidenti nxiti thirrjet për Indinë dhe Pakistanin për të tërhequr trupat nga zona e kontestuar, por fqinjët nuk arritën në një vendim.

Të paktën 10 ushtarë indianë vdiqën në një ortek në 2016 dhe katër të tjerë vdiqën në 2019 në rrethana të ngjashme.

Marketing