Ndërsa bota është e magjepsur në kufirin ruso-ukrainas, katastrofa mund të ndodhë edhe diku tjetër në Evropë për shkak të fantazive të fuqisë së madhe të Vladimir Putinit.

Marketing

Që nga e premtja, ushtria suedeze ka lëvizur ushtarë dhe armë në ishullin Gotland të Detit Baltik. Sipas informacioneve të BILD, Stokholmi në fakt sheh mundësinë, megjithëse të vogël, të një sulmi rus në ishullin më të madh në Detin Baltik.

Që në mëngjesin e së premtes, ushtarë dhe mjete luftarake të këmbësorisë suedeze të tipit “Stridsfordon 90” mbërritën në qytetin e qetë bregdetar të Visby (23 mijë banorë) dhe siguruan portin e qytetit, transmeton albora.ch.

Në mbrëmje, një avion ushtarak i Forcave Ajrore të SHBA-së C-17 u ul në aeroportin rajonal aty pranë dhe solli 100 ushtarë suedezë shtesë në ishull. Sipas informacioneve të BILD, fluturimi u zhvillua si pjesë e një bashkëpunimi të gjatë ushtarak midis Suedisë dhe SHBA-së./albora.ch/

Marketing