Vaksina e katërt po delë që të mos jetë efektive ndaj variantit Omicdron të virusit korona.

Marketing

Këtë e bëri të ditur një studim në Izrael, që besohet të jetë i pari në botë, duke potencuar se vaksina e katërt kundër koronavirusit nuk mjafton për të parandaluar Omicron.

Gili Regev-Yochay, drejtore e Njësisë së Sëmundjeve Infektive të Qendrës Mjekësore Sheba, tha se testi studioi efektin e përforcuesit Pfizer pas dy javësh dhe përforcuesin Moderna pas një jave, shkruan Reuters.

Regev-Yochay tha se rritja e antitrupave nga një goditje e katërt ishte “ndoshta jo e mjaftueshme për Omicron”.

Qendra mjekësore Sheba zhvilloi provën me vaksinat e dyta përforcuese midis 150 anëtarëve të stafit të saj dhe gjetjet e saj ishin paraprake dhe të pabotuara, raportoi The Times of Israel. Rreth 500,000 izraelitë janë vaksinuar me një dozë të katërt që nga e diela.

Izraeli ka udhëhequr shtytjen për vaksinime gjatë gjithë pandemisë dhe ishte vendi i parë që filloi të ofrojë vaksina përforcuese për popullsinë e tij.

Kryeministri Naftali Bennett, njoftoi më parë se Izraeli do të ofrojë dozën e katërt të vaksinës si përforcues të dytë e cila për fillim do të përdorej nga popullata me rrezik të lartë dhe nga grupet e cenueshme.

Pavarësisht vaksinimit në masë, Izraeli raportoi gati 12 mijë raste të reja me Covid në fillim të këtij muaji, shifër rekord për normat e rasteve ditore që nga fillimi i pandemisë./albora.ch /

Marketing