Rusia nuk do të marrë më pjesë në Këshillin e Evropës, citoi agjencia e lajmeve TASS të ketë thënë të enjten ministria e jashtme ruse.

Marketing

Ministria tha në një deklaratë se vendet e NATO-s dhe Bashkimit Evropian po minonin trupin evropian të krijuar për të mbështetur të drejtat e njeriut, sundimin e ligjit dhe demokracinë.

Rusia iu bashkua Këshillit të Evropës në vitin 1996, pas një aplikimi të Boris Jelcinit si pjesë e një përpjekjeje për të përfshirë tranzicionin e vendit drejt demokracisë. Por kontradiktat kanë qenë të dukshme gjatë gjithë kohës. Disa sugjerojnë se anëtarësimi i Rusisë në organin prej 47 vendesh e ka delegjitimuar atë./albora.ch/

Marketing