Rritja ushtarake e Rusisë pranë Ukrainës është zgjeruar me furnizime me gjak së bashku me materiale të tjera mjekësore që do ta lejonin atë të trajtonte të plagosurit, në një tjetër tregues kyç të gatishmërisë ushtarake të Moskës, thanë tre zyrtarë amerikanë për Reuters.

Marketing

Zyrtarët aktualë dhe ish-zyrtarët amerikanë thonë se treguesit konkretë – si furnizimet me gjak – janë kritikë në përcaktimin nëse Moska do të ishte e përgatitur të kryente një pushtim, nëse presidenti rus Vladimir Putin vendos ta bënte këtë.

Zbulimi i furnizimeve me gjak nga zyrtarët amerikanë, duke folur në kushte anonimiteti, i shton një tjetër kontekst paralajmërimeve në rritje të SHBA-së se Rusia mund të përgatitet për një pushtim të ri të Ukrainës, pasi ajo ka grumbulluar më shumë se 100 mijë trupa pranë kufijve të saj./albora.ch/

Marketing