Pas publikimit të një artikulli rreth pushtimit rus të Ukrainës, zyrtarët rusë kanë kërcënuar se do të bllokojnë Wikipedia-n.

Marketing

Agjencia ruse e monitorimit të mediave “Roskomnadzor”, po kërcënon të ndalojë faqen e internetit në të gjithë vendin për një artikull të titulluar “Pushtimi rus i Ukrainës në 2022”, transmeton albora.ch.

Agjencia po akuzon Wikipedia-n për “informacion të shpërndarë në mënyrë të paligjshme” në lidhje me ushtrinë ruse, viktimat civile ukrainase dhe rrëmbimet bankare.

Më herët, Rusia bllokoi dy organizata të pavarura mediatike për përhapjen e “informacionit të qëllimshëm të rremë” në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës./albora.ch/

Marketing