Granit Xhaka mohon akuzat se Arsenali është i lumtur. Kapiteni i kombëtares kërkon edhe më shumë respekt nga ekspertët ndaj ekipeve të tjera, shkruan Blick, përcjell Albora.ch.

Marketing

Arsenali është në një seri fitoresh pasi Topçinjtë janë skuadra e vetme pa humbje në krye të tabelës së Premierligës pas pesë fitoreve nga pesë ndeshje.

Por edhe në kohë suksesi, kritikët nuk kanë heshtur: Pas fitores 2-1 ndaj Fulhamit të sapo promovuar fundjavën e kaluar, londinezët u detyruan të përballeshin me akuzën se kishin brohoritur shumë golin e fitores në minutën e 86-të dhe kështu nuk u respektua kundërshtari.

Ylli i Nati, Granit Xhaka (29) tani ka komentuar pikërisht për këto akuza. Mesfushori i Arsenalit u tha gazetarëve anglezë pas fitores së radhës të së mërkurës kundër Crystal Palace: “Ju keni respekt për çdo klub si lojtar dhe kur njerëzit thonë se nuk duhet të brohorasim sepse është Fulham, atëherë ata nuk kanë respekt për Fulham.”

“Kur ne brohorasin, ata pyesin: “Pse po brohorasin?” dhe kur ne nuk brohorasim, ata pyesin pse nuk brohorasim. Ndonjëherë nuk mund t’i kënaqësh të gjithë.”

Premier League është “krejt ndryshe”

Në Premierligë keni probleme kundër çdo skuadre nëse nuk jeni 100 për qind gati, tha Xhaka. “Nuk ka rëndësi nëse është 3-0 prapa apo përpara, në këtë kampionat ata luftojnë për 90 minuta, nuk ka asnjë ekip që dorëzohet”. Kjo është arsyeja pse Topçinjtë gjithmonë brohorasin kur fitonin. Nuk ka rëndësi kush.

Testi i radhës i qëndrueshmërisë për londinezët e Xhakës është të dielën. Pastaj ata luajnë Manchester United në Old Trafford. Dhe dua të brohorasësh atje përsëri.