Kolona të gjata makinash po rrotullohen aktualisht në perëndim në Ukrainë: shumë njerëz duan të arrijnë në siguri pas sulmit rus. Korrespondentja e SRF për Rusinë, Luzia Tschirky dëshmoi nga afër shpërthimet e para në Kiev dhe e përshkruan situatën në vend si “surreale”.

Marketing

SRF News: Si e keni përjetuar situatën në orët e fundit?

Luzia Tschirky: Kam kaluar një natë pa gjumë. Isha në dhomën time të hotelit kur herët në mëngjes – në orën 5 të mëngjesit me kohën e Kievit – u raportua përmes agjencive ruse se Vladimir Putin do të fillonte atë që ai e quajti aksion ushtarak për të mbrojtur Donbasin.

Shpërthimet u dëgjuan menjëherë më pas. Ishte një situatë shumë surreale sepse në të njëjtën kohë mund të dëgjoje zogjtë që cicërijnë. Njerëzit tani po përpiqen të dalin nga Kievi dhe të shkojnë drejt Ukrainës perëndimore, duke shpresuar të jenë të sigurt atje.

SRF News: Si po e trajtojnë situatën njerëzit në Ukrainë?

Kur dorëzova çelësin tim në recepsionin e hotelit, gruaja pas banakut më hodhi një vështrim të hutuar dhe më pyeti se çfarë do të bëja tani. Doja të dija se çfarë do të bënte. Ajo tha se në të vërtetë dëshironte të qëndronte në Kiev, ajo kishte jetuar në Kiev gjithë jetën e saj. Dhe kur vendosa kamerën time këtu për një deklaratë televizive, një grua u tërhoq me makinën e saj. Ajo më pyeti nëse nuk kisha frikë. Ajo dëshiron shumë paqe transmeton albora.ch.

Këta dy zëra tregojnë mirë gjendjen shpirtërore në Ukrainë. Me pushtimin e Rusisë, një makth u bë realitet. Nuk mendoj se askush në Zvicër mund ta kuptojë atë që njerëzit po përjetojnë këtu tani.

SRF News: Çfarë dini aktualisht për sulmin e Rusisë në Ukrainë?

Çfarë kam përjetuar vetë në Kiev: Unë kam qenë në gjendje të vlerësoj përafërsisht nga cili drejtim mund të dëgjoheshin këto shpërthime. Ata nuk ishin në qendër të Kievit, por jashtë. Nga njëra anë në drejtim të aeroportit. Nga ana tjetër drejt veriut, pra drejt kufirit të Bjellorusisë. Kjo do të kishte kuptim të përsosur./albora.ch/

Marketing