Presidenti rus Vladimir Putin i tha kancelarit gjerman Olaf Scholz se në Ukrainë po regjistrohet gjithnjë e më shumë shfaqja e mercenarëve nga vendet e treta, madje edhe xhihadistët.

Marketing

Shërbimi i shtypit i Kremlinit tha në një deklaratë duke cituar Putinin: “Ne rregullojmë pamjen e mercenarëve nga vendet e treta, duke përfshirë nga Shqipëria dhe Kroacia, militantë të Kosovës dhe madje edhe xhihadistë me përvojë në operacionet ushtarake në Siri”, raportoi RT.

Putin i tha kancelarit gjerman Scholz se nacionalistët ukrainas po përdorin njerëzit, përfshirë të huajt, si mburoja njerëzore.

Shërbimet speciale të Britanisë së Madhe dhe Shteteve të Bashkuara që përdorin territorin polak po dërgojnë militantë në Ukrainë, sipas Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme Ruse.

“Informacionet që vijnë në Shërbimin e Inteligjencës së Jashtme Ruse tregojnë se shërbimet e inteligjencës amerikane dhe britanike në javët e fundit de facto e kanë kthyer territorin e Polonisë në një ‘nyje logjistike’ që përdoret për furnizimin me armë dhe transportin e militantëve në Ukrainë, përfshirë nga Lindja e Mesme”, tha byroja e shtypit e Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme Ruse (SVR).

“Së bashku me amerikanët, funksionimin e qendrës logjistike polake e ofrojnë edhe përfaqësues të agjencive të inteligjencës të Britanisë së Madhe, Kanadasë dhe një sërë vendesh të tjera të NATO-s. Ata mbajnë kontakte të drejtpërdrejta me përfaqësues të SBU dhe drejtorisë kryesore të inteligjencës së Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës, duke i furnizuar, ndër të tjera, me informacione të inteligjencës për planet dhe lëvizjet e forcave të armatosura ruse”, thuhet në një deklaratë të inteligjencës ruse./albora.ch/

Marketing