Shifrat tregojnë se 107,364 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar që nga ora 9 e mëngjesit të së enjtes, shkruan The Guardian.

Marketing

Shifra bazohet në testet pozitive PCR të konfirmuara nga laboratori, por përfshin gjithashtu shumicën e testeve të rrjedhës anësore pozitive të raportuara në Angli dhe të gjitha testet e rrjedhës anësore të raportuara në Irlandën e Veriut.

330 persona të tjerë kanë vdekur brenda 28 ditëve nga testimi pozitiv për COVID-19, duke e çuar totalin në 153,202, sipas statistikave të Qeverisë.

Shifra të veçanta të publikuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare tregojnë se tani janë regjistruar 177,000 vdekje në Mbretërinë e Bashkuar.

Numri i infeksioneve COVID të raportuara të enjten ka rënë pak, nga 108,069 të regjistruara të mërkurën.

Numri i rasteve ditore të raportuara në Mbretërinë e Bashkuar kishte qëndruar nën 100,000 që nga e premtja, dhe në tërësi është rritur që atëherë. /albora.ch/

Marketing