Një zyrtar i lartë i burgut në Sri Lanka është dënuar me vdekje për vrasjen e 27 të burgosurve në një mënyrë ekzekutimi si masakër që pasoi me një dënim ndërkombëtar.

Marketing

Gjykata e Lartë e Kolombos dënoi të mërkurën komisionerin e burgjeve Emil Lamaheëage, por e hodhi poshtë akuzën për komandantin e policisë Moses Rangajeewa, për vrasjet në nëntor të vitit 2012.

Dyshja u padit në korrik të vitit 2019 për vrasjet në burgun kryesor Welikada të Sri Lankës në Colombo. Gjithsej 27 veta u qëlluan për vdekje, por u mblodhën prova vetëm për tetë.

Komandot e policisë u përdorën për të shuar një trazirë në Welikada dhe për të çarmatosur të burgosurit që dyshohet se kishin marrë armë, shkruan Al Jazeera.

Sipas prokurorit të shtetit, tetë të burgosur u thirrën me emër dhe u vranë në stilin e ekzekutimit. Edhe të tjerë u qëlluan për vdekje.

Armët u prezantuan më vonë për të bërë të dukej sikur viktimat ishin përpjekur të shtinin mbi rojet e burgut, sipas dokumenteve të gjykatës.

Ata, megjithatë, nuk përmendën se kush i kishte urdhëruar për vrasjet. /albora.ch/

Marketing