Lija e majmunëve është në rritje në mbarë botën . Por cili është ky patogjen dhe sa shqetësues është shpërthimi? 

Marketing

Me sa duket, patogjeni është përhapur pa u vënë re në disa vende perëndimore për një kohë të gjatë, dhe të enjten tashmë ishin të njohura prova të shumta nga Evropa dhe Amerika e Veriut, përfshirë nga Britania e Madhe, Spanja, Portugalia dhe Suedia. Të enjten u bë e ditur gjithashtu se infeksioni i parë u konstatua edhe në vendin tonë fqinj, Itali.

Vlerësuesi i Shëndetit për Rajonin e Lazios, Alessio D’Amato, konfirmoi një rast të parë të regjistruar të infeksionit me virus të enjten. Agjencia e lajmeve Ansa raportoi se personi i infektuar ishte një burrë që u kthye nga një udhëtim në Ishujt Kanarie dhe shkoi në një spital në Romë. Thuhej se aty ishte i izoluar.

Çfarë është lija e majmunit?

Lija e majmunëve është një sëmundje e shkaktuar nga një virus. Patogjeni u  zbulua për herë të parë te majmunët në një laborator danez në vitin 1958 – prandaj emri i lisë së majmunëve. Ekspertët dyshojnë, megjithatë, se patogjeni qarkullon në të vërtetë te ketrat dhe brejtësit, majmunët konsiderohen të ashtuquajtur strehues të rremë. Virusi i lisë së majmunit mund të transmetohet edhe te njerëzit.

Lija, e shkaktuar nga një virus i të njëjtit grup, shkaktonte tmerr të madh. Një pjesë e madhe e të prekurve vdiqën nga infeksioni. Sëmundja e lisë është çrrënjosur që nga viti 1980 pas fushatave të vaksinimit.

Sa e rrezikshme është lija e majmunit?

Sipas autoritetit britanik UKHSA, varianti qarkullues i virusit të lisë së majmunit zakonisht shkakton vetëm simptoma të lehta, por mund të ketë edhe ecuri të rënda. Epidemiologu Paul Hunter nga Universiteti i Anglisë Lindore e konsideron shumë të pamundur që sëmundjet të jenë fatale në vendet perëndimore. Por nuk është e pamundur, tha ai për BBC. Afrika Perëndimore

, që ndodh në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara Varianti i virusit vret rreth një për qind të të infektuarve në Afrikë. Ekziston edhe një variant i Afrikës Qendrore, me dhjetë për qind të rasteve në kontinent që janë fatale. Sipas RKI, të gjitha grupmoshat dhe të dyja gjinitë janë njësoj të ndjeshme. Fëmijët janë veçanërisht të prekur nga kurset fatale në Afrikë.

Si po reagon OBSH?

Organizata Botërore e Shëndetësisë  (OBSH)  bëri thirrje për gjurmim rigoroz të të gjitha kontakteve të të prekurve. Klinikat dhe popullata duhet të ndërgjegjësohen për nevojën që një skuqje e pazakontë e lëkurës të ekzaminohet nga stafi specialist. Nëse dyshohet për lisë së majmunit, pacientët duhet të izolohen.

Si transmetohet virusi?

Në rastet e regjistruara aktualisht shumica janë meshkuj që kanë pasur kontakt seksual me meshkuj të tjerë. Virusi aktualisht duket se po përhapet kryesisht midis burrave homoseksualë ose biseksualë, tha Becker. Megjithatë, kontakti intim është vetëm një mundësi transmetimi – mund të jetë rastësi që virusi fillimisht u bart te ky grup njerëzish dhe më pas vazhdoi të qarkullonte atje. Sipas Institutit Robert Koch  (RKI), transmetimi te njerëzit shpesh ndodh nëpërmjet kontaktit me kafshët e infektuara ose gjakun dhe sekrecionet e kafshëve, nëpërmjet ngrënies së mishit të majmunit të infektuar dhe nëpërmjet infeksionit me pika. Epidemiologu Hunter i tha BBC-së se virusi infekton kontaktet duke u futur nga pustula e njerëzve të sëmurë në plagë ose në sytë e kontakteve, dhe thithja e pikave që përmbajnë grimcat është gjithashtu një mënyrë./albora.ch/

Marketing