Dua Lipa po fluturon, veçanërisht kur bëhet fjalë për top-listat. Për pjesën më të madhe të vitit 2021, kënga “Levitating” mbeti një hit radiofonik, madje duke fituar miliona transmetime në platformat muzikore si Spotify dhe Apple Music.

Marketing

Nga albumi i saj i titulluar me emrin e saj e deri te “Future Nostalgia”, Lipa u bë një artiste kryesore në skenën e muzikës pop. Ajo publikoi hitet kryesore si “Don’t Stop Now” dhe “New Rules”. Ajo gjithashtu publikoi një video zyrtare muzikore në YouTube për këngën “Levitating”.

Si një nga këngët më të njohura në album, “Levitating” mbeti në tabelën e Billboard Hot 100 për pjesën më të madhe të vitit 2021, si në versionin origjinal ashtu edhe në versionin në bashkëpunim me reperin DaBaby.

“Levitating” është thjesht duke bërë gjënë e tij në tabelën e Billboard dhe është absolutisht surreale”, ka thënë Lipa gjatë një interviste me Billboard’s Pop Shop Podcast.

“Dua të them, ajo këngë me të vërtetë ka arritur shumë, dhe ka qenë foshnja ime për kaq shumë kohë, dhe ta kem atë në botë, dhe përgjigja e njerëzve të jetë ashtu siç është, është çmenduri për mua. Kështu që unë jam vërtet shumë mirënjohës për të gjitha”, ka thënë Lipa.

“Levitating” e Dua Lipës u bë një nga këngët më të transmetuara të vitit 2021.

Fillimisht e lëshuar në vitin 2020 së bashku me Future Nostalgia, “Levitating” fitoi lëvdata dhe numra transmetimi shumë kohë pas debutimit të saj. “Levitating” u bë kënga më e luajtur në radio e vitit 2021, me pothuajse 3 miliardë përshtypje të audiencës.

Sipas Billboard, “Levitating” ishte kënga më e transmetuar në Shtetet e Bashkuara, në vitin 2021, me 804.71 milionë audio dhe video të transmetuara të kombinuara sipas kërkesës. Është gjithashtu kënga më e transmetuar për sa i përket transmetimeve sipas kërkesës vetëm me audio, gjithsej 626.56 milionë.

Kënga e dytë më e dëgjuar radiofonike e vitit 2021 ishte bashkëpunimi i The Weeknd dhe Ariana Grande i titulluar “Save Your Tears”, me rreth 2.4 miliardë përshtypje të audiencës./albora.ch/

Marketing