Edhe pse jetojnë në Zvicër njerëzit nga Rusia dhe Ukraina janë shumë të shqetësuar për të afërmit e tyre në zonën e luftës.

Marketing

Lufta është ndezur në Ukrainë. Që nga mëngjesi i hershëm i së enjtes, Rusia ka depërtuar në territorin ukrainas me tanke dhe avionë, ka pasur bombardime dhe sulme me raketa, rryma refugjatësh po shkojnë drejt perëndimit dhe ushtarë të panumërt ukrainas dhe rusë kanë humbur jetën.

Disa mijëra ukrainas dhe njerëz nga Rusia po ndjekin ngjarjet në Lindje nga Zvicra. Ata ndihen të pafuqishëm – dhe janë shumë të shqetësuar për të afërmit dhe të njohurit në vendin e tyre transmeton albora.ch.

“Më duhej të qaja dhe mezi qetësohesha”

Oleksandra Medvedeva, 27, krijuese e përmbajtjes në Cyrih, në Zvicër për 14 vjet, e lindur në Chernihiv në Ukrainën veriore, u rrit në Uzhogorod në jugperëndim të vendit: “Kur isha në tramvaj dje në mëngjes, lexova se Ukraina ishte nën sulm. Qava dhe mezi qetësohesha. Miqtë dhe familjarët ndodhen në zonën e konfliktit dhe aktualisht po ikin në perëndim. Por askush nga ne nuk e di se çfarë do t’i presë nesër. Shpresoj se Evropa do të mbështesë Ukrainën dhe do të forcojë sanksionet ndaj Rusisë – në mënyrë që ajo të tërheqë ushtrinë e saj. Përpiqem të bëj një jetë normale të përditshme – por është e vështirë: kam frikë në çdo moment se diçka e keqe do të ndodhë.

“Jam i vendosur të rezistoj”

Sasha Volkov 46, konsulent IT në Lachen SZ, në Zvicër për 22 vjet, me origjinë nga Donbasi në Ukrainën lindore “Dua të ngrihem për vendin tim dhe të rezistoj. Putini duhet ndalur! Sipas mendimit tim, kjo mund të bëhet nëse ndalojmë menjëherë të gjitha flukset e parave kundër Moskës: llogaritë e oligarkëve dhe kompanive ruse duhet të ngrihen dhe tregtia e mallrave nga Rusia duhet të ndalet. Prindërit e mi jetojnë në një nga zonat e prekura dhe dëgjuan shpërthime masive dje në mëngjes. Përleshjet e qenve po zhvillohen afër dhe një helikopter luftarak është rrëzuar. Megjithatë, unë nuk kam ende frikë për ta: edhe prindërit e mi janë të vendosur të mbrohen kundër këtyre mizorive. Babai im ende mund të qëllojë dhe kunati im ka shumë armë. Shpresoj se ushtria ruse do të ndalet dhe se Putini do të rrëzohet shpejt nga bashkatdhetarët e tij. Falë Zotit ne kemi shumë rusë në anën tonë”.

Familja ime në Moskë është gjithashtu e tronditur

Slava Sheremetyev, 37 vjeç, nëpunëse bankare në Cyrih, në Zvicër për një vit, vjen nga Moska:

“Në një ditë e gjithë bota ka ndryshuar për miliona njerëz dhe askush nuk mund të parashikojë se çfarë do të sjellë e ardhmja. Unë kam miq në Ukrainë, por për momentin se çfarë po ndodh atje mësoj vetëm përmes mediave. Unë nuk kuptoj asgjë nga këto. Të gjithë jemi viktima të makinacioneve politike. Më duket si një instalim i ri i Perdes së Hekurt. Familja ime në Moskë është gjithashtu e tronditur. Më vjen shumë keq. Më vjen turp për Rusinë dhe kam frikë se ne rusët tani do të perceptohemi më pak mirë në Evropë./albora.ch/

Marketing