“Ne nuk do t’u thonim “po” anëtarësimit në NATO ndaj atyre që vendosën sanksione ndaj Turqisë,” tha Erdogan

Marketing

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të hënën se ai “nuk e miraton pranimin e Suedisë dhe Finlandës në paktin e NATO-s”, njoftoi agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu .

Ndërsa Ministria e Jashtme suedeze njoftoi më herët gjatë ditës se përfaqësues të lartë nga Stokholmi dhe Helsinki do të udhëtonin në Turqi për të “diskutuar” kundërshtimin e Ankarasë për hyrjen e tyre në NATO, Erdogan tha se ata “nuk po përpiqeshin më kot”.

Së pari, ne nuk do t’u thonim “po” anëtarësimit në NATO atyre që vendosën sanksione ndaj Turqisë, tha Erdogan, duke shtuar.

– Turqia nuk mund t’i thotë ‘po’ anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, pa fyerje është e pamundur. Si mund t’u besojmë atyre? Suedia është një terren pjellor për organizatat terroriste, tha ai.

Turqia javën e kaluar shprehu kundërshtimin ndaj bashkimit të dy vendeve nordike në paktin e NATO-s, duke akuzuar Suedinë dhe Finlandën se u ofrojnë mbështetje dhe strehim militantëve kurdë, të cilët Ankaraja i konsideron terroristë. Ata shtuan gjithashtu se të dy vendet nuk kishin ekstraduar “dhjetëra të dyshuar për terrorizëm”.

“Vendet që mbështesin terroristët nuk duhet të jenë aleatë brenda NATO-s,” tha të dielën Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu , duke shtuar se Turqia po i kërkonte Stokholmit dhe Helsinkit të “ndalonin mbështetjen e terroristëve”.

Kujtojmë, kryeministrja suedeze Magdalena Andersson njoftoi të hënën se vendi i saj do të aplikojë për anëtarësim në NATO.

Ambasadori i Suedisë në NATO do të dorëzojë kandidaturën e Suedisë “sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Andersson.

Finlanda fqinje, ndërkohë, konfirmoi të dielën se do të aplikojë zyrtarisht për anëtarësim në NATO.

NATO dhe Shtetet e Bashkuara thonë se janë të bindura se Turqia nuk do ta ndalë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë.

Kujtojmë, çdo vendim për zgjerimin e NATO-s kërkon miratimin e të 30 anëtarëve të aleancës dhe parlamenteve të tyre.

Marketing