Ajo është e re dhe e shpejtë: Lara Colturi (16). Në Semmering ajo jep një tjetër shije të talentit të saj dhe thotë: “Për mua është e gjitha si një lojë”, shkruan Blick, përcjell Albora.ch.

Marketing

Lara Colturi (16) ka lindur me talent të skijimit. Nëna e saj është Daniela Ceccarelli (47), kampione olimpike Super-G nga viti 2002. “Ajo është trajnerja ime në shpatet, pranë mamasë sime. Dhe shoku im më i mirë”, thotë Colturi.

Lara Colturi

Pas dy muajsh në Botëror, tashmë mund të thuhet: kombinimi po jep fryte. Colturi, e cila ka lindur në Itali si mamaja e saj, por udhëton për Shqipërinë, ka mbërritur në Kupën e Botës. Jo, ajo është më shumë se kaq: Colturi mahnit edhe ata që e quajnë një mrekulli të skive.

Lara Colturi

Colturi ka shënuar tashmë katër herë pikë në Kupën e Botës, së fundmi si i 20-ti në sllallomin e dytë gjigand në Semmering (Austri). Dhe atë në moshën 16 vjeç e 45 ditë. Për krahasim: Kur superylli Mikaela Shiffrin (27) shënoi për herë të parë në ligën më të mirë të skive, ajo ishte 16 vjeç e 259 ditë.

Lara Colturi

“Mikaela është idhulli im, si fëmijë i kam parë gjithmonë garat e saj. Është e pabesueshme që tani mund të vozis me të – vështirë se mund ta besoj”.

“Gjithçka si një lojë”

Presioni në rritje ndaj Colturit duket se ende po kërcen. “Nuk ndjej asnjë presion, thjesht argëtohem. Për mua është e gjitha si një lojë!”, thotë ajo. Të mërkurën, ish-patinatorja shkëlqen në vrapimin e dytë të sllallomit gjigand: ajo ka kohën e nëntë më të mirë të vrapimit dhe është edhe më e shpejtë se Lara Gut-Behrami (31), e cila është pothuajse dyfishi i moshës së saj, e cila është e dyta në përgjithësi.

Lara Colturi

Sigurisht, Colturi pati fatin të ngiste në një pistë që ende nuk ishte goditur. Sidoqoftë, është e qartë për të gjithë: e ardhmja ju përket juve. Dështimi në sllallom të nesërmen nuk e ndryshon këtë përshtypje.

Lara Colturi
Marketing