Ushqimet e lehta janë jashtëzakonisht thelbësore për entuziastët dhe atletët e fitnesit, veçanërisht kur ata janë duke stërvitur ose duke luajtur. Një vakt i shëndetshëm jo vetëm që ushqen trupin dhe rrit nivelet e energjisë, por gjithashtu siguron ushqim në formën e mikronutrientëve për të minimizuar dëmtimin e muskujve dhe për të përforcuar performancën atletike.

Marketing

“Ato i sigurojnë trupit tonë lëndët ushqyese thelbësore të nevojshme gjatë stërvitjeve, për metabolizmin e energjisë. Disa njerëz e kanë zakon të ushtrojnë pa konsumuar pije sportive ose ushqime të lehta, por duke e bërë këtë mund të rrisë gjasat për t’u sëmurë ose lënduar”, tha Aman Puri, themeluesi i Steadfast Nutrition.

Këtu janë disa ushqime të shëndetshme, të shpejta dhe të shijshme që ndihmojnë në frenimin e urisë, largimin e lodhjes dhe rikuperimin më të shpejtë.

Banane

Bananet janë ushqimi më popullor dhe i konsumuar me dashuri. Përmbajtja e lartë e karbohidrateve siguron energji dhe kalium që ndihmojnë në parandalimin e ngërçeve të muskujve dhe mbështesin funksionin e muskujve dhe nervave. Bananet janë më të mirat kur doni të kapni diçka shpejt, le të themi 30 minuta para stërvitjes.

Tërshëra

Tërshëra është e pasur me fibra dietike të tretshme të quajtura beta-glukan, e cila ndihmon në ruajtjen e niveleve tona të energjisë si rezultat i çlirimit të vazhdueshëm të karbohidrateve në trupin tonë. Tërshëra mund të konsumohet me ujë ose qumësht. Për të rritur vlerën ushqyese, adhuruesit e fitnesit gjithashtu preferojnë t’i shtojnë asaj një lugë pluhur proteinash, arra dhe rrush të thatë.

Smoothie frutash

Smoothies me fruta janë të shijshëm dhe të mbushur me lëndë ushqyese. Mund të eksperimentoni lehtësisht me fruta dhe perime të ndryshme për të bërë smoothie sipas dëshirës suaj. Zgjidhni kos grek pasi është i pasur me proteina dhe përmban pak karbohidrate. Përzieni disa fruta në kos për të marrë një kombinim perfekt të karbohidrateve dhe proteinave të shëndetshme.

Patate të ëmbla

Patatet e ëmbla janë të pasura me karbohidrate komplekse të cilat japin energji të qëndrueshme për një kohëzgjatje më të gjatë. Kjo ndihmon në parandalimin e rënies së niveleve tona të energjisë, duke i bërë ato perfekte për t’u konsumuar përpara një seance stërvitore aktive. Prania e vitaminës A dhe C i bën ato një antioksidant të fuqishëm, duke ndihmuar në reduktimin e stresit oksidativ dhe dëmtimit të radikaleve të lira.

Gjalpë kikiriku

Ajo vjen me përfitimet e proteinave dhe yndyrave të mira. Gjalpi i kikirikut mund të konsumohet ashtu siç është, madje edhe me bukë. Nëse ka të ngjarë të konsumoni sandviç me gjalpë kikiriku 30 minuta përpara seancës së stërvitjes ose një loje, atëherë konsumoni atë me bukë të bardhë.

Lëng panxhari

Lëngu i panxharit funksionon si një pije e shkëlqyer sportive. Ai përmban nitrate ushqimore natyrale të cilat shndërrohen në oksid nitrik në trup. Ndihmon në rritjen e qëndrueshmërisë. Pra, pini një gotë me lëng panxhari të freskët 20-30 minuta para se të shkoni për stërvitje.

Pluhur proteinash

Pluhurat e proteinave nuk janë vetëm ushqyese, por gjithashtu vijnë me një avantazh shtesë të komoditetit. Duke qenë një burim i mirë i proteinave të plota, pluhurat e proteinave janë një ushqim i besueshëm.

Vezë të ziera

Vezët janë tepër ushqyese dhe ofrojnë proteina me vlerë të lartë biologjike. Ngjashëm me të bardhat e vezëve, të verdhat e vezëve janë gjithashtu të mbushura me lëndë ushqyese si kolina, vitamina A, hekuri, vitamina B12 dhe folati. Për të kompensuar përmbajtjen e karbohidrateve, mund të zgjidhni edhe mbështjellës tortilla me vezë të ziera./albora.ch/

Marketing