Diplomatë nga Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë takuar në Zvicër sot për të diskutuar tensionet në rritje mbi Ukrainën, pasi një sërë takimesh midis zyrtarëve të të dyja palëve gjatë javës së kaluar nuk sollën rrugëdalje, raporton france24, përcjellë albora.ch.

Marketing

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti në Gjenevë për bisedime me ministrin e jashtëm rus Sergei Lavrov, pas një lëkundjeje në gjithë Evropën për të mbështetur angazhimet e aleatëve amerikanë për të goditur Rusinë me sanksione nëse ajo vazhdon me një pushtim të Ukrainës.

Shpresat e Uashingtonit për ndërtimin e një fronti të bashkuar kundërshtimi ndaj Moskës u ndërlikuan nga komentet e presidentit të SHBA, Joe Biden në një konferencë shtypi të mërkurën në të cilën ai parashikoi se Rusia do të “lëvizte” mbi Ukrainën dhe tha se Moska do të paguante shtrenjtë.

Rusia ka grumbulluar dhjetëra mijëra trupa në kufijtë e saj me Ukrainën dhe shtetet perëndimore frikësohen se Moska po planifikon një sulm të ri ndaj një vendi që pushtoi në vitin 2014 për të aneksuar gadishullin e Krimesë.

Rusia mohon planifikimin e një sulmi, por thotë se mund të ndërmarrë veprim ushtarak të papërcaktuar në qoftë se nuk përmbushet një listë kërkesash, duke përfshirë premtimin e NATO-s për të mos pranuar kurrë Ukrainën.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov, kur u pyet rreth komenteve të Bajden, tha se besojnë se ata nuk kontribuojnë në asnjë mënyrë në shbërjen e tensionit që ka dalë tani në Evropë. “Për më tepër, mund të kontribuojnë në destabilizimin e situatës”, shtoi ai.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy qortoi të dukshëm të enjten, duke u kujtuar “fuqive të mëdha se nuk ka inkursione të vogla dhe kombe të vogla. Ashtu si nuk ka viktima të vogla dhe pak dhimbje për humbjen e të dashurve”.

“Unë besoj në Putin, ai duhet të na ndihmojë, ai nuk duhet të na braktisë. Ne të gjithë shpresojmë kështu. Unë nuk e njoh këtë Bajden dhe nuk dua ta njoh atë, por besoj në Rusi”, tha një pensioniste që e dha emrin e saj si Tatyana./albor.ch/

Marketing