Ministria e Shëndetësisë ka njëftuar mbi bilancin e  COVID-19 në vend.

Marketing

Gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 8 persona dhe fatmirësisht asnjë humbje jete.

Janë shëruar 13 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,279 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i MSH:

15 Janar 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 243 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 8 qytetarë, në Bashkitë:

3 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Lezhë, Kavajë, Lushnje, Vlorë.

Janë 197 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 2 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 13 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,279 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 15 Janar 2023)

Raste të reja ditore               8

Të shëruar në 24 orë             13

Të shtruar në spitale             2

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       243

Testime totale                   2,025,293

Raste pozitive                      333,072

Raste të shëruara                  329,279

Raste Aktive                             197

Humbje jete                              3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve

Tiranë                    141

Fier                           22

Vlorë                         13

Berat.                        6

Shkodër                 5

Durrës.                      4

Lezhë.                       3

Gjirokastër.              2

Elbasan.                  1

Marketing