Shefi i Pfizer, Albert Bourla tha se skenari më i mundshëm është që koronavirusi do të qarkullojë për shumë vite në vijim, ai beson se vala aktuale e infeksioneve do të jetë ajo e fundit që kërkon kufizime.

Marketing

Bourla mbrojti efektivitetin dhe sigurinë e vaksinave, duke thënë se ai besonte se njerëzit do të vazhdojnë të kërkojnë vaksina përforcuese.

“Është e rëndësishme që njerëzit të marrin regjimin me tre doza të vaksinës së koronavirusit të Pfizer dhe ka të ngjarë që më pas të kenë nevojë për përforcues vjetorë, megjithëse të dëmtuarit nga imuniteti mund t’i kërkojnë ato çdo katër muaj,” tha Bourla. “Fëmijët duhet të vaksinohen për t’i mbrojtur. Efektiviteti i tij tek fëmijët është shumë, shumë, shumë i mire”, transmeton albora.ch.

Bourla tha gjithashtu se pilula anti-COVID e kompanisë, Paxlovid, “ndryshon gjithçka”, si një mënyrë e re për të luftuar sëmundjet e rënda./albora.ch/

Marketing