Marketing

Që nga e marta, gjykata rajonale e Bernit, Mittelland është duke u marrë me katër aktivistët që u bënë tituj në vitin 2017 me një poster “Vrite Erdoganin”. Por të akuzuarit shtyhen fillimisht në plan të dytë, derisa një gazetar turk po bën bujë!

Katër aktivistët thuhet se kanë bërë thirrje publike për akte dhune dhe krimi në një demonstratë më 25 mars 2017. Kërkesa “Vrite Erdoganin me armët e tij”, ishte zbukuruar me shkronja të kuqe në një pankartë të madhe të zezë që të akuzuarit thuhet se e kishin tundur atë kohë.

Presidenti turk Erdogan më pas sulmoi vazhdimisht qeverinë zvicerane.

“Para syve tuaj ata kërcënuan hapur presidentin e një shteti me vdekje dhe ju ende i mbështesni ata. Turp të kesh”!

 Në të njëjtën ditë me tubimin, Turqia protestoi në Departamentin Federal të Punëve të Jashtme (FDFA) në Bernë dhe thirri zëvendës ambasadorin zviceran në Ankara, shkruan blick.ch, transmeton albora.ch.

Pankarta “Vrite Erdoganin” e parëndësishme në ditën e parë

Ka pasur edhe një bisedë telefonike mes dy ministrave të Jashtëm. Ndërkohë që Turqia bëri thirrje për një hetim. FDFA e ndjeu qartë presionin nga Turqia, gazeta e së dielës Blick zbuloi në dhjetor se zyrtarët zviceranë kishin ndërhyrë te hetuesit disa herë.

Që nga e marta, të akuzuarit u është dashur të përgjigjen në gjykatën rajonale të Bern-Mittelland sepse nuk donin të pranonin urdhrat penalë të lëshuar. Por në fillim të gjyqit, vetë akti i supozuar i pranverës 2017 është fillimisht në prapavijë, një gazetar turk që nuk flet gjermanisht bëri bujë.  Para se të fillonte gjyqi, ai i tha Blick se jetonte në Gjenevë dhe punonte si gazetar i pavarur. Ai punon për agjencinë shtetërore turke Anadolu.

“Të akuzuarit etiketohen si terroristë”

Në fillim të seancës avokatët e të pandehurve shprehen të shqetësuar për sigurinë e klientëve të tyre. “Për kë punon? Dhe si duhet të zbatojë urdhrin dhe të raportojë saktë për gjykimin nëse nuk kupton asgjë?”.  Sipas kryetarit të gjykatës, gazetari në fjalë fillimisht nuk ka dashur të tregojë se për kë punon.

Megjithatë, kur kjo pyetje u sqarua, avokati Dominic Nellen (37) filloi menjëherë të hulumtonte në internet. “Më pas zbuluam se ai i quajti të akuzuarit terroristë në Tëitter.” Tëeet-i fshihet menjëherë pas kësaj, por njëri prej avokatëve kërkon përjashtimin e gazetarit” u shpreh mbrojtësi i njërit prej katër të akuzuarve për Blick.

A do të përjashtohet gazetari turk?

Gjyqtari i vetëm ndërpret seancën për të marrë një vendim. Rreth tre orë më vonë, të gjithë të pranishmit ftohen të kthehen në sallën e gjyqit. “Po e ndërpresim seancën për sot”, tha kryetari i gjykatës. Arsyeja sipas tij është një vendim i vështirë, sepse bëhet fjalë për prezumimin e pafajësisë dhe lirinë e shtypit.

 Sipas gjyqtarit, kufizimi nuk mund të jetë më i rëndë se sa të largosh dikë nga dhoma. Kjo është arsyeja se pse nuk do të vazhdojë deri të mërkurën në mëngjes.

Gazetarja turke, e cila ka rënë papritur në fokus, nuk ka dashur të komentojë për Blick. /albora.ch/

Marketing