Deklarata e Blerim Xhemailit për arbitrin në ndeshjen mes St. Gallen dhe FC Zurich ka pasoja. Lojtari do të dënohet, shkruan Blick, përcjell Albora.ch.

Marketing

FC Zurich do të duhet të luaj pa veteranin e tyre Blerim Xhemaili në ndeshjen jashtë fushe në Lucern të shtunën. Gjyqtari disiplinor i Ligës së Futbollit të Zvicrës e dënoi me pezullim lojën mesfushorin 36-vjeçar. Deklaratat e Xhemailit në një intervistë gjatë pushimit në ndeshjen e Superligës më 2 prill mes FC St. Gallen dhe FCZ i vlerëson si “fyese dhe abuzive ndaj gjyqtarëve”.

Xhemaili u acarua nga mungesa e një bilbili faull para golit të barazimit të St. Gallen për të bërë rezultatin 1-1. Pas fishkëllimës së pjesës së parë, ai u vërsul i tërbuar drejt dhomës së zhveshjes dhe grisi fanellën nga trupi. Por disa sekonda më vonë, legjenda e FCZ u kthye në fushë.

Në disavantazh nga arbitri

“Ky gjyqtar është qesharak,” filloi ai. “Nëse nuk është faull, atëherë nuk e di çfarë të bëj”. Ai nënkuptonte shtytjen e Randy Schneider (21) kundër Mirlind Kryeziut (26), që rezultoi në barazimin e Espenit. Xhemaili nuk u ndje vetëm i pafavorshëm në këtë skenë të gjyqtarit Wolfensberger (33): “Një faull shumë i lehtë është gjithmonë faull. Nuk është kurrë një faull ndaj nesh! Nuk mund të luajmë kundër arbitrit çdo herë. Nuk e kuptoj se si nuk mund të ndërhysh këtu”. Por VAR nuk e thirri skenën.

Lojtari i FCZ mund të apelojë vendimin brenda dy ditësh.