Kombëtarja zvicerane e volejbollit për meshkuj ka bërë një hap tjetër pranë kualifikimit në finalet e Kampionatit Evropian me fitoren e lehtë 3-0 në Shqipëri, shkruan Blick, përcjell Albora.ch.

Marketing

Për herë të parë në sezonin aktual për t’u kualifikuar në finalet e Kampionatit Evropian, skuadra e trajnerit Mario Motta nuk ka humbur asnjë set dhe ka ruajtur ecurinë e tyre të pamposhtur edhe pas katër ndeshjesh.

Pasi fituan lehtësisht dy raundet e para 25:19 dhe 25:15, zviceranët papritmas mbetën prapa në setin 3, kur shqiptarët mundën të prinin 8:1. Por si tre ditë më parë në ndeshjen në shtëpi kundër evropianëve juglindorë – atëherë pasi humbën setin fillestar – zviceranët ishin në gjendje të korrigjonin hapin e gabuar. Pas 75 minutash, Mischa von Burg e shndërroi topin e dytë të ndeshjes në 25:22.

Nëse zviceranët do të fitonin të mërkurën edhe ndeshjen jashtë pozitës ndaj rumunëve, të cilët janë pak më mirë të renditur, nuk do të mund t’ua hiqnin dot fitoren në grup dhe kualifikimin në Evropian. Edhe nëse humbasin, ata ende kanë shanse të shkëlqyera për të marrë vendin e tyre në Kampionatin Evropian si një nga pesë skuadrat më të mira të klasit të dytë të shtatë grupeve nëse fitojnë në shtëpi kundër Bosnje-Hercegovinës.

Marketing