Franca do të shkojë në Kupën e Botës me shpresa të mëdha, pavarësisht nga një varg rezultatesh të dobëta që për pak mund të rezultonte me rënien e tyre nga Liga e Kombeve.

Marketing

Kampionët në fuqi të botës kanë fituar vetëm një herë në gjashtë ndeshjet e tyre të fundit, por ende shkojnë në Katar si një nga favoritët.

Trajneri i Francës, Didier Deschamps, do të detyrohet të bëjë disa ndryshime në skuadrën e tij, me titullarët e rregullt N’Golo Kante dhe Paul Pogba që mungojnë për shkak të lëndimit.

Me Francën që mburret me një pasuri në mesfushë, Deschamps do të ketë shumë lojtarë për të thirrur, duke përfshirë 22-vjeçarin Aurelien Tchouameni, i cili ka bërë përshtypje te Real Madrid.

Franca do të presë të përparojë nga Grupi D, ku janë caktuar me Tunizinë, Danimarkën dhe Australinë. Është pothuajse një kopje e grupit të tyre në Botërorin 2018, ku u caktuan me Danimarkën, Australinë dhe Perunë, ku kryesuan grupin me shtatë pikë.

Në vitin 2018, pas një vendi të dytë në Kampionatin Evropian 2016, Franca do të fitonte Kupën të Botës në turneun në Rusi, duke mposhtur Kroacinë 4-2 në finale.

Si një nga favoritët e turneut, Franca do të presë të kalojë të paktën gjysmëfinalet, nëse jo finalen.

Les Bleus duhet ta kalojnë grupin e tyre me lehtësi relative. Në fazën tjetër, ata ka të ngjarë të përballen me Poloninë ose Meksikën, e ndjekur nga një ndeshje e mundshme me Anglinë, Holandën ose Senegalin, nëse nuk do të ketë befasi të mëdha.

Në gjysmëfinale, ata mund të takohen me Brazilin, Belgjikën apo Gjermaninë, shkruan AlJazeera.

Duke u mburrur me një skuadër të mbushur me talente të klasit botëror, ata duhet të konsiderohen si një pretendent i vërtetë për të fituar Kupën e Botës.

Megjithatë, që kur Brazili mbrojti titullin e tyre në 1962, asnjë komb nuk e ka përsëritur këtë sukses.

Marketing