Marketing

Zvicra solidarizohet me popullin ukrainas pas pushtimit të trupave ruse në vend. Konfederata do të mbështesë Ukrainën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, shkroi Departamenti Federal i Punëve të Jashtme në një mesazh në Twitter.

Mesazhi nga FDHA erdhi disa orë pasi Rusia vuri veton ndaj projekt-rezolutës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, e cila “dënon agresionin e Moskës ndaj Ukrainës” dhe bëri thirrje për tërheqjen e trupave të saj. Teksti kishte marrë 11 vota pro, veton ruse dhe tre abstenime, përfshirë Kinën. Në momentin e fundit, fjala “dënim” u zëvendësua me “dënim” nga teksti i hartuar nga SHBA, në përpjekje për të marrë konsensusin më të madh të mundshëm, transmeton albora.ch.

Zvicra, e cila nuk është anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, mbështeti projekt-rezolutën, tha FDFA.

Konfederata është në favor të respektimit të rreptë të ligjit ndërkombëtar. Sipas raporteve të Ignazio Cassis, edhe ata që kanë nevojë duhet të kenë akses falas për të ndihmuar./albora.ch/

Marketing