Trupat ruse kanë pushtuar Ukrainën në disa fronte. Luftwaffe granaton objektiva në të gjithë vendin. Të gjitha informacionet në tiker.

Marketing

Sipas Kremlinit, Ukraina ka refuzuar bisedimet e paqes me Rusinë. “Meqenëse pala ukrainase refuzoi të negociojë në parim, avancimi i forcave kryesore ruse rifilloi sot pasdite sipas planit operacional”, tha të shtunën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, sipas agjencisë Interfax. Fillimisht nuk pati asnjë konfirmim nga pala ukrainase transmeton albora.ch.

Ushtria ukrainase i ka kërkuar popullatës që të ndalojë avancimin rus me çdo mjet të nevojshëm. “Prisni pemë, ndërtoni barrikada, digjni goma! Përdorni gjithçka që keni në dorë!” Citon agjencia Unian të shtunën nga një mesazh. Ndërtimi i të ashtuquajturave kokteje molotov gjithashtu mund të ndihmojë. “Okupatorët duhet të kuptojnë se ata nuk janë të kërkuar këtu dhe se do t’u rezistohet në çdo rrugë. “Le të kenë frikë edhe të shikojnë qytetet tona. Së bashku drejt fitores! Pushtuesit do të shkatërrohen.”

Në kryeqytetin ukrainas të Kievit, ka një shtetrrethim të paktën deri të hënën. Banorët duhet të qëndrojnë në shtëpitë e tyre ndërmjet orës 17:00 dhe ora 08:00 . Ora policore garanton një mbrojtje më efektive të kryeqytetit dhe ofron më shumë siguri për popullatën.

Kushdo që qëndron jashtë gjatë shtetrrethimit do të llogaritet si anëtarë të grupeve armiqësore të sabotimit dhe zbulimit, shkroi në Twitter kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko.


Ambasadori ukrainas në Berlin, Andriy Melnyk, i bëri një thirrje të pasionuar Gjermanisë në Twitter. “Për të mbrojtur njerëzit,” Ukraina ka nevojë urgjente për raketa kundërajrore nga Gjermania. Ai pyet qeverinë federale edhe sa kohë dëshiron të shikojë “si ne ukrainasit vritemi para syve tuaj”./albora.ch/

Marketing