Linja ajrore Swiss ka punësuar rreth 200 pilotë dhe stjuardesa të pavaksinuar. Ata ende marrin paga, por nuk lejohen më të punojnë.

Por çfarë bën “Swiss” nëse anulohen fluturimet e mëtejshme për shkak të sëmundjeve korona? A i bie kompania më pas stafit të saj të pavaksinuar? Përgjigjja është JO , shkruan 20 min.ch.

Zvicra preferon të anulojë fluturimet sesa të përdorë punonjësit e saj të pavaksinuar, tha zëdhënësja Karin Müller për gazetën.

Marketing

Një negociatë arbitrazhi me stafin e pavaksinuar ishte ende e pasuksesshme këtë javë. Zvicra hodhi poshtë idetë e punonjësve. Ata ofruan teste të rregullta dhe sugjeruan që ata që ishin shëruar mund të ktheheshin në punë por pa sukses, transmeton albora.ch.

Kushdo që refuzon vaksinimin kundër koronës, tani duhet të presë që të pushohet nga puna. Që nga shpallja, numri i personave të vaksinuar është rritur në kompaninë ajrore./albora.ch/

Marketing