Në Zvicër janë paralajmëruar protesta të shumta kundër sulmit të madh në Ukrainë. Është detyrë e të gjithëve në Zvicër të punojnë për paqen, thotë shefja e Juso, Ronja Jansen.

Marketing

Rezistenca ndaj luftës në Ukrainë formohet në Zvicër. Sot dhe në ditët në vijim janë paralajmëruar tubime në disa vende. Të enjten në orën 16:00, “Shoqata e Ukrainës në Zvicër” demonstroi në Bernë në Waisenhausplatz kundër sulmit të Rusisë. Është i rëndësishëm fakti që edhe Zvicra po demonstron, thotë përfaqësuesi i klubit Sascha Volkov.

Edhe pse Zvicra ende nuk është prekur dhe lufta nuk është ende e afërt, kjo mund të ndryshojë shpejt, thotë Volkov. Sepse, sipas Volkov, “nëse Ukraina bie, një urdhër tjetër do të fitojë”. Volkov bën thirrje për një ndërprerje të menjëhershme të biznesit me Moskën – “asnjë franga për agresorin”. Kjo është vetëmbrojtje për Zvicrën.

“Solidariteti nuk duhet të ndalet në linjat partiake”

Në orën 18.30. do të ketë një “miting të heshtur” për popullin e Ukrainës në Rathausbrücke të Cyrihut, siç shkroi në Twitter Këshilltarja Kombëtare e GLP, Corina Gredig. “Solidariteti nuk duhet të ndalet në linjat partiake,” thotë Dimitri Rougy, një anëtar i ekipit organizator. Për këtë arsye ata u përpoqën të fitonin politikanët nga e majta në të djathtë për protestën e mbrëmjes së së enjtes.

Një demonstratë paqeje është planifikuar gjithashtu për të shtunën në Bernë. Parti dhe organizata të shumta të krahut të majtë po protestojnë së bashku kundër pushtimit rus të Ukrainës në orën 16:00, sipas një njoftimi për media. Këto përfshijnë PS-në, të Gjelbërit dhe partitë e reja Junge Grüne dhe Juso. GSoA dhe Këshilli Zviceran i Paqes Libereco janë gjithashtu të përfshirë transmeton albora.ch.

“Ne presim më shumë se një mijë njerëz të shtunën,” thotë Julia Kung, bashkë-presidente e të Gjelbërve të Rinj për 20 minuta. Për shkak se tubimi po zhvillohet në fundjavë, koha e zhvillimit është më e gjatë dhe tragjedia e konfliktit është shtuar sërish, shpresohet të dërgohet një sinjal i qartë me shumë njerëz.

Me tubimin e së shtunës, duhet të vendoset një shenjë paqeje, thotë Kung. “Ne duam të tregojmë solidaritet me popullin ukrainas, të parandalojmë përhapjen e luftës dhe shpresojmë ta ndalojmë atë.”

Ronja Jansen, kryetare e Juso, shpreson që pas aksionit të protestës të jetë e qartë për të gjithë se Zvicra duhet të marrë përgjegjësinë e saj në këtë konflikt. “Ne kërkojmë që Zvicra të miratojë plotësisht sanksionet e mëparshme të BE-së dhe të sanksionojë njerëzit nga mjedisi i Putinit.” Përveç kësaj, Zvicra duhet të jetë e përgatitur për të pranuar refugjatët ukrainas të luftës, thotë Jansen./albora.ch/

Marketing