Këtu janë titujt më të fundit nga pushtimi rus në Ukrainë.

Marketing
  • Finlanda kërkon anëtarësimin në NATO: Presidenti i Finlandës Sauli Niinistö i tha homologut të tij rus Vladimir Putin të shtunën se kombi nordik do të vendosë “të kërkojë anëtarësimin në NATO në ditët e ardhshme”, tha zyra e Niinistö në një deklaratë . Gjatë bisedës telefonike, të iniciuar nga Finlanda, Niinistö i tha Putinit se pushtimi i Rusisë kishte “ndryshuar mjedisin e sigurisë në Finlandë”. Të shtunën, Rusia pezulloi eksportet e saj të energjisë në Finlandë.
  • Zelensky takohet me delegacionin amerikan: Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua me një delegacion të Kongresit të udhëhequr nga udhëheqësi i pakicës së Senatit Mitch McConnell në Kiev të shtunën dhe bëri thirrje që Rusia të njihet zyrtarisht si një “shtet terrorist”.
  • Ukraina fiton Eurovizionin: Grupi i muzikës popullore të Ukrainës Kalush Orchestra ka fituar Konkursin e Këngës së Eurovizionit të këtij viti , duke shfletuar një valë vullneti të mirë nga kombet evropiane për të arritur fitoren e tretë të vendit në ngjarjen e shkëlqyer. Kënga e grupit “Stefania”, e shkruar për nënën e këngëtarit, mundi konkurrencën nga rivalët kryesorë Mbretëria e Bashkuar dhe Spanja në konkursin në qytetin italian të Torinos.
  • Kundërofensiva e Ukrainës: Forcat ukrainase vazhdojnë të vazhdojnë me një kundërofensivë në rajonin verilindor të Kharkiv. Tërheqja e forcave ruse nga zonat përreth qytetit të dytë më të madh të Ukrainës ka zbuluar prova të reja të mizorive.
  • Tërhiqen nga Ukraina: Rusët po shtojnë fuqinë luftarake në përpjekjen e tyre për të marrë rajonet e Luhanskut dhe Donetsk. Ukrainasit po vazhdojnë të shtyjnë një përparim rus përtej lumit Siverskyi Donets pranë Bilohorivka. 
Marketing