Zëvendëspresidentja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris, ka mundësi që do të jetë pjesë e Konferencës së Sigurisë në Mynih që do të mbahet në mes të shkurtit me kancelarin, Olaf Scholz, dhe rreth 35 krerë të shteteve tjera.

Marketing

“Unë në fakt po supozoj se zëvendëspresidentja e SHBA do të marrë pjesë, edhe pse kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht,” tha udhëheqësi i konferencës, ëolfgang Ischinger, i Agjencisë Gjermane të Shtypit, raporton Blick – transmeton Albora.ch.

Përveç Harris dhe Scholz, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen pritet gjithashtu të marrin pjesë në takimin më të rëndësishëm në botë të ekspertëve të politikës së sigurisë nga 18 deri më 20 shkurt.

Sipas Ischinger, presidenti rus, Vladimir Putin, tashmë ka refuzuar pjesëmarrjen fizike. Megjithatë, nuk mund të përjashtohet që ai të flasë virtualisht.

“Unë definitivisht nuk dua të përjashtoj Rusinë. Tani i takon Moskës që të shfrytëzojë mundësinë jo vetëm për të paraqitur perspektivën ruse përmes letrave nga SHBA dhe NATO, por edhe për ta shpjeguar atë edhe një herë për një audiencë të ditur dhe të nivelit të lartë”.

Konferenca e sigurisë u zhvillua praktikisht vetëm vitin e kaluar për shkak të pandemisë korona. Pavarësisht valës Omicron, Ischinger vendosi kundër anulimit këtë vit.

Ai e arsyeton këtë me nevojën e madhe për takime personale në skenën e politikës së sigurisë.

“Bisedime të tilla, të cilat në fakt janë pjesë e bukës së përditshme të diplomacisë së krizës, vështirë se kanë qenë të mundshme në dy vitet e fundit”, tha ai.

“Kjo ka çuar në një bllokadë të caktuar të diplomacisë ndërkombëtare të krizës.”, shtoi Ischinger.

Ngjarja në hotelin luksoz Bayerischer Hof zhvillohet në kushte strikte. Në vend të më shumë se 2000 pjesëmarrësve të zakonshëm, këtë herë pranohen vetëm 600.

“Ne madje do të biem shumë poshtë këtij numri për të treguar se absolutisht nuk duam të ndërmarrim ndonjë rrezik,” tha Ischinger.

Ai thotë se çdo pjesëmarrës duhet të bëjë një test ditor PCR, të gjithë pjesëmarrësit duhet të jenë të vaksinuar.

Numri i vëzhguesve është gjithashtu i kufizuar.

“Personalisht më dhemb zemra kur mendoj se këtë vit nuk mund të ftojmë qindra gazetarë”.

Megjithatë, do të ketë mundësi për të ndjekur konferencën virtualisht.

Scholz do të prezantojë politikën e jashtme të qeverisë së re federale në Mynih.

Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock (Të Gjelbrit), Ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht (SPD), Ministrja e Zhvillimit Svenja Schulze (SPD) dhe kancelari ëolfgang Schmidt priten gjithashtu në konferencën e sigurisë.

30 anëtarë të Kongresit kanë paralajmëruar pjesëmarrjen e tyre nga SHBA. Pritet edhe ministri i Jashtëm Antony Blinken.

Nuk është ende e qartë nëse edhe presidenti francez Emmanuel Macron do të vijë në Mynih.

“Kjo ende nuk është vendosur përfundimisht në Pallatin Elysee,” tha Ischinger.

Sipas tij, Kina do të përfaqësohet nga ministri i Jashtëm ëang Yi.

Në përgjithësi, Ischinger pret rreth 100 ministra në Mynih.

Për Ischinger kjo do të jetë konferenca e fundit e sigurisë si lider.

Më pas ai do të zëvendësohet nga ish-këshilltari i kancelares Angela Merkel, Christoph Heusgen.
Në 14 vitet e mandatit të tij, ka pasur shumë kriza, duke përfshirë krizën financiare, luftën siriane, aneksimin e Krimesë në vitin 2014 dhe krizën e migracionit, tha ish-diplomati i lartë 75-vjeçar. Konferenca e ardhshme është ende më e rëndësishmja për të.

“Kurrë nuk kanë goditur kaq shumë kriza politikën botërore sa tani,” tha ai.

“Kjo është arsyeja pse, pavarësisht nga kushtet më të vështira të kornizës, ne po i përmbahemi projektit për të mundësuar sërish një takim fizik mes vendimmarrësve në politikën e sigurisë.”, përfundoi Ischinger./albora.ch/

Marketing