Assunta Maresca, e njohur si “bosja e parë femër” e mafisë napolitane Camorra, ka vdekur në moshën 86-vjeçare.

Marketing

Por, Zyra e Guvernatorit ndaloi funeralin publik për Maresca për të parandaluar që ajo të trajtohet si një yll, raporton Hürriyet, përcjell albora.ch.

E lindur në qytetin Castellammare di Stabia, pranë Napolit, Assunta Maresca fitoi një konkurs bukurie lokale në rininë e saj, duke u quajtur si “kukulla”.
Pupetta Maresca, me emrin e saj të përbashkët, u martua me bosin e mafisë Camorra, Pasquale Simonetti, kur ishte 20 vjeçare, por Simonetti vdic në një sulm mafioz rreth tre muaj pas dasmës së tyre.

Disa muaj më vonë, Pupetta Maresca vrau dëshmitarin e tyre të martesës, Antonio Esposito, në një kafene, me arsyetimin se ai ishte përgjegjës për vrasjen e burrit të saj.

E dënuar për vrasjen e Espositos, Maresca lindi fëmijën e saj të parë në burg dhe u lirua një dekadë më vonë. /albora.ch/

Marketing