Të paktën nëntë persona u vranë dhe 57 u plagosën në një sulm ajror rus në një bazë të madhe ushtarake ukrainase pranë kufirit polak të dielën, thanë autoritetet lokale ukrainase.

Marketing

Një përfaqësues i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës i tha Reuters se ministria ishte ende duke u përpjekur të përcaktojë nëse ndonjë nga instruktorët e huaj ndodhej në objekt në momentin e sulmit, transmeton albora.ch.

Objekti i stërvitjes ushtarake, më i madhi në pjesën perëndimore të vendit dhe tradicionalisht vendi i stërvitjeve të përbashkëta me NATO-n, ndodhet më pak se 25 km (15 milje) nga kufiri polak.

Guvernatori rajonal, Maksym Kozytskyy, tha se avionët rusë qëlluan me rreth 30 raketa në objekt, duke shtuar se disa u kapën përpara se të goditeshin.

Një dëshmitar i Reuters pa 19 ambulanca me sirena duke lëvizur nga drejtimi i bazës pas goditjes dhe tymit të zi që dilte nga zona.

“Polonia dënon çdo element agresioni kundër Ukrainës, duke përfshirë granatimin e bazës së Yavoriv”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme polake në një mesazh dërguar Reuters. /albora.ch/

Lexo edhe:

Marketing